صندوق درآمد ثابت چیست و عملکرد آن چگونه است؟

صندوق درآمد ثابت چیست و عملکرد آن چگونه است؟

۱۰ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

بسیاری از ما هنگامی که قصد سرمایه‌گذاری داریم یا می‌خواهیم مقداری از پول خود را ذخیره کنیم، تنها گزینه‌ای که به ذهنمان می‌رسد سپرده‌گذاری در بانک است. با وجود اینکه روش‌های دیگری نیز وجود دارند که بتوانند با ریسک کم، درآمدی حتی بیشتر از سود سپرده‌های بانکی را برای ما تامین کنند. بورس همواره یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی بوده است اما خیلی از افراد به دلیل ریسک و احتمال ضرری که این بازار دارد، وارد این حوزه نمی‌شوند. از همین رو برای رفع این مشکل همین بازار مالی پر پیچ و خم به شما ابزاری به نام صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را معرفی می‌کند که می‌توانید با سرمایه‌گذاری در آن، نه تنها ارزش اصل پول خود را حفظ کنید، که به سود هم برسید. 

بنابراین اگر فردی هستید که ریسک‌پذیری پایینی دارید و در عین حال، به دنبال یک گزینهٔ‌ بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌گردید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب درباره هر آنچه که باید در رابطه با صندوق‌ درآمد ثابت بدانید، صحبت کرده‌ایم.

صندوق درآمد ثابت چیست و چه انواعی دارد؟

صندوق درآمد ثابت به صندوقی گفته می‌شود که سود و بازدهی آن نوسان زیادی ندارد. به نوعی شما می‌توانید روی یک سود ثابت حساب کنید که دلیل این امر هم نوع سرمایه‌گذاری است که اتفاق می‌افند. این صندوق‌ها یکی از مهم‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند چرا که به دلیل کم ریسک بودن طرفداران بسیاری دارد و افراد غیرحرفه‌ای را به سرمایه‌گذاری در بازار مالی سوق می‌دهد. 

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در دو نوع صدور ابطالی و ETF وجود دارد و تنها تفاوت آن‌ها در مدل سوددهی آن‌ها است. مدیران این صندوق‌ها موظف هستند که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد وجوه مشتریان خود را صرف خرید دارایی‌های کم ریسکی چون اراق مشارکت و سپرده بانکی کنند و تنها قسمت کمی از آن را برای خرید دارایی پرریسک‌تر هزینه کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت چطور کار می‌کند؟

صندوق‌های درآمد ثابت مانند هر صندوق دیگری از تعدادی واحد تشکیل شده‌اند. به دلیل آنکه این صندوق از ابتدا برای افراد ریسک‌گزیر طراحی شده است‌، مدیران صندوق برای کاهش ریسک به سراغ دارایی‌های درآمد ثابتی چون اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌روند و همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، باقی دارایی سرمایه‌گذاران را برای خرید سهم‌هایی با سوددهی بیشتر و به طبع ریسک بالاتر می‌کنند تا بتوانند سودی بالاتر از سود بانکی به مشتریان خود بدهند.

اگر شما جز افرادی هستید که ریسک کردن را بخش جدای ناپذیر بازار سرمایه می‌دانید و ترجیح می‌دهید برای بازدهی بالاتر، خطر کنید، می‌توایند به سراغ صندوق‌های سهامی بروید.

برای دریافت مشاره سرمایه‌گذاری رایگان با شماره ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرید

مزایای صندوق‌های درآمد ثابت چیست؟

۱) مدیریت حرفه‌ای

اگرچه همهٔ افراد می‌توانند با آموزش اصولی مهارت لازم را جهت سرمایه‌گذاری به‌دست آورند، اما این کار نیازمند هزینه و صرف زمان زیاد برای آموزش است. از طرفی یافتن اوراق مناسب جهت سرمایه‌گذاری و دنبال کردن اخبار کار ساده‌ای نیست.

شما می‌توانید با تکیه بر دانش و مهارت مدیران حرفه‌ای در این زمینه به تخصص آن‌ها اطمینان کنید و در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید. تیم‌های تحلیلگر و مدیران، با داشتن اطلاعات، دانش تخصصی و رصد پیوستهٔ اخبار، مناسب‌ترین اوراق را برای کسب سود پیدا می‌کنند.

بنابراین، از این طریق با خرید و فروش به موقع، به افزایش عملکرد صندوق و در نتیجه افزایش سود سرمایه‌گذاران اقدام می‌کنند.

۲) نقدشوندگی بالا

یکی دیگر از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت، خرید و فروش آسان واحدهای صندوق و نقدشوندگی آن است. دارایی‌های این صندوق‌ها به راحتی نقد شده و در دسترس سرمایه‌گذار خواهد بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نحوهٔ خرید و فروش واحدهای مختلف به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  • صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال: برای خرید و فروش این واحدها صرفا کافی است به وب‌سایت صندوق مورد نظر بروید.
  • صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF): این نوع صندوق‌ها را می‌توانید با داشتن کد بورسی، مثل خرید و فروش سهام، از پنل معاملاتی خود و تنها با جستجوی نماد صندوق، اقدام به خرید و فروش واحدهای صندوق کنید.

۳) روش پرداخت سود متنوع

در صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت دو نوع روش برای پرداخت سود وجود دارد:

  • با پرداخت سود دوره‌ای که با توجه به اساسنامه‌ٔ صندوق درآمد ثابت تنظیم می‌شود، درصدی از سود در بازه‌های زمانی مشخص به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.
  • بدون پرداخت سود دوره‌ای که سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت واحدهای صندوق، سود کسب می‌کنند.

۴) قابل اعتماد و با ریسک پایین

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، ریسک بسیار پایینی دارد زیرا طبق آن‌چه قبلا مطرح کردیم، حداقل ۷۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد از دارایی خود را روی اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، گواهی سپردهٔ بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۵)‌ بازدهی بالاتر از سپرده‌گذاری در بانک

تجربه نشان می‌دهد نرخ بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اغلب بیشتر از نرخ بازدهی سپرده‌گذاری در بانک است.

۶) سرمایه‌گذاری آسان با مبلغ کم

شما می‌توانید با مبالغ اندک، سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید. علاوه بر این، به دلیل این‌که سود سرمایه‌گذاری در این صندوق به صورت روزشمار محاسبه می‌شود، این روش می‌تواند برای شما نسبت به سایر روش‌ها پربازده‌تر باشد.

چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را انتخاب کنیم؟

در نظر داشته باشید برای که ورود به بازار مالی، دقت مهم‌ترین فاکتور است چرا که شما سرمایه مالی خود را وارد می‌کنید و کوچکترین بی‌احتیاطی می‌تواند آن را هدر بدهد. در نتیجه در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری باید آگاهانه قدم بردارید. برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت در بورس دست به مقایسه بزنید. سابقه صندوق‌ها را به خوبی مطالعه کنید و به بازدهی هر صندوق دقت کنید. برای مشاهده و بررسی بیشتر می‌توانید به وب‌سایت هر صندوق بروید و به اطلاعات به روز آن دسترسی داشته باشید.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت ترنج

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج در کنار تمامی خدمات مالی که در حوزه بورس به مشتریان خود می‌دهد، در بین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود، دو صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت ترنج و افران را نیز دارد. در ادامه به بررسی این دو صندوق می‌پردازیم.

صندوق درآمد ثابت ترنج

صندوق درآمد ثابت ترنج، یک صندوق صدور و ابطالی است. این صندوق، به صورت روزشمار سوددهی دارد و حتی اگر دارایی شما هم درون صندوق باشد، باز هم شامل این سود روزشمار می‌شود. صندوق ترنج جریمه‌ برداشت ندارد و شما با هر میزان سرمایه و بدون محدودیت زمان می‌توانید برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید. به نوعی می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری با پول کم به کمک این صندوق محقق شده است.

از دیگر مزایایی که این صندوق دارد می‌توان به امکان درخواست صدور و ابطال در هر ساعت از شبانه روز، ابطال فوری و برداشت وجه تا قبل از ساعت ۱۲ همان روز اشاره کرد. این صندوق برای مشتریانی با سرمایه خرد و متوسط مناسب است و شما می‌توانید به‌صورت آنلاین صندوق را در وب‌سایت مربوط به خودش رصد کنید.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت ترنج

صندوق درآمد ثابت افران

افران یکی از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین صندوق‌های شرکت سرمایه‌گذاری ترنج است. افران به لحاظ سوددهی یکی از بهترین و محبوب‌ترین صندوق‌های درآمد ثابت در بورس است. این صندوق یک صندوق ETF است و می‌توانید آن را به راحتی در بورس خرید و فروش کنید. سوددهی موثر، نقدشوندگی بالا، حجم معاملات بالا و تعداد بالای سرمایه‌گذار از دیگر مزیت‌های صندوق افران است. افران حتی در روزهای تعطیل هم سود روزشمار دارد و یکی از بزرگترین صندوق‌ها به لحاظ دارایی تحت مدیریت در بازار مالی است. 

صندوق درآمد ثابت افران

بازدهی صندوق درآمد ثابت چقدر است؟

با توجه به اینکه ترکیب و چیدمان دارایی صندوق‌های درآمد ثابت متفاوت است و این دارایی‌ها لزوما بازده ثابتی ندارند، بازدهی خود صندوق هم یکسان نخواهد بود. برای درک بهتر لازم است یاداوری کنیم که بخشی از دارایی صندوق، هرچند کم مربوط به خرید سهام است. بازده سهام هم که با نوسان همراه است؛ از طرفی قیمت اوراق بهادار نیز همیشه یک عدد مشخص نیست. تمامی این عوامل باعث می‌شود که صندوق درآمد ثابت عملکرد بهتری نسبت به سپرده بانکی داشته باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

اگر ریسک‌پذیر نیستید و خروج از دایره امن مالی برایتان سخت است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بهترین گزینه برای شماست. همچنین این صندوق‌ها به افرادی که علم و تجربه‌ی کافی برای حضور مستقیم در بورس را ندارند هم پیشنهاد می‌شود اما اگر به دنبال بازدهی بالا هستید و ریسک نوسانات بازار را می‌پذیرید به شما صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی انار و سرو و صندوق در صندوق تمشک را پیشنهاد می‌کنیم.

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت چطور سرمایه‌گذاری کنیم؟

نحوه‌ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت بسته به اینکه کدام نوع از صندوق را انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. اگر به سراغ صندوق‌های صدور و ابطالی بروید، صرفا کافی است به وب‌سایت صندوق مربوطه مراجعه کنید. اگر هم قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت افران را دارید، می‌‌توانید نماد بورسی آن صندوق را در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود جستجو کنید. لازم به ذکر است که برای این منظور به کد بورسی نیاز دارید.

چه زمانی بهترین وقت برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت است؟

به دلیل کم ریسک بودن این دسته از صندوق‌ها، در زمان‌هایی که بازار دچار نوسانات بسیار است پیشنهاد می‌شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در اولویت سرمایه‌گذاری قرار دهید. با این حال اگر از  افراد ریسک‌گریز هستید، این دسته از صندوق‌ها برای شما طراحی شده‌اند.

کلام آخر

پیچیدگی بازارهای مالی این الزام را به همراه دارد که برای این منظور ساعت‌ها آموزش ببینید. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت مالی به دست مدیر صندوق است و همین مزیت به شما کمک می‌کند که بدون نیاز به آموزش و آزمون خطا وارد بورس شوید. در این بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت برای افرادی با تیپ شخصیتی محتاط و ریسک‌گریز طرح ریزی شده است. شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج می‌توانید فعالیت هر صندوق را دائما در وب‌سایت صندوق رصد کنید.  

سوالات متداول

صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق درآمد ثابت صندوقی است که نسبت به سایر صندوق‌ها ریسک کمتری دارد و بازدهی آن نیز به همان نسبت کمتر خواهد بود. بیشتر واحدهای این صندوق را اوراق درآمد ثابت تشکیل می‌دهند.

انواع صندوق‌های درآمد ثابت کدامند؟

این صندوق‌ها در دو نوع ETF و صدور و ابطالی در بازار عرضه می‌شود.

چرا در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنیم؟

سود بالاتر از سپرده‌های بانکی و ریسک بسیار کم (درحد صفر) از اصلی‌ترین دلایلی است که شما را به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت ترغیب می‌کند. نقدشوندگی بالا و سرمایه‌گذاری آسان هم از دیگر مزیت‌های این صندوق است.

چه زمانی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت مناسب است؟

به دلیل کم ریسک بودن این دسته از صندوق‌ها، در زمان‌هایی که بازار دچار نوسانات بسیار است پیشنهاد می‌شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در اولویت سرمایه‌گذاری قرار دهید.