صندوق‌های درآمد ثابت از نظر نوع پرداخت سود

صندوق‌های درآمد ثابت از نظر نوع پرداخت سود

۳ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

همواره یکی از مهم‌ترین سوالات در مورد صندوق‌های درآمد ثابت آن است که این صندوق‌ها چگونه سود پرداخت می‌کنند؟
صندوق‌های درآمد ثابت از نظر نوع پرداخت سود به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

۱) صندوق‌هایی که سودشان به قیمت واحدهای آن اضافه می‌شود؛

۲) صندوق‌هایی که به صورت دوره‌ای سودشان را به حساب سجامی سرمایه‌گذاران واریز می‌کنند.

صندوق‌های درآمد ثابت بدون تقسیم سود

صندوق‌های بدون تقسیم سود به این صورت هستند که  به صورت روزانه قیمت واحدهای آن افزایش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاران آن‌ها از محل افزایش قیمت منتفع می‌شوند. به طور مثال سرمایه‌گذاری را تصور کنید که صندوقی را خریداری می‌کند و قیمت واحدهای آن در روز خرید ۱۵۰۰ تومان است. این قیمت به صورت روزانه افزایش پیدا می‌کند و اگر سرمایه‌گذار قصد نقد کردن سود خود را داشته باشد بایستی واحدهای خود را به فروش برساند.

به عنوان نمونه صندوق درآمد ثابت افران بدون تقسیم سود است که به صورت روزانه قیمت واحدهای آن افزایش پیدا می‌کند.

صندوق‌های درآمد ثابت با  تقسیم سود

صندوق‌های با تقسیم سود به صورت دوره‌ای سود سرمایه‌گذاری را به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌کنند. این دوره‌ها می‌تواند یک ماهه، ۳ ماهه، ۶ ماهه، … باشد.

نکته‌ای که وجود دارد آن است که برای بهره‌مندی از سود مرکب بهتر است سود سرمایه‌گذاری مجددا در همان صندوق سرمایه‌گذاری شود تا سود به صورت مضاعف افزایش پیدا کند. معمولا صندوق‌های با تقسیم سود این قابلیت را دارند که سود به جای واریز به حساب، مجددا در همان صندوق سرمایه‌گذاری شود.

صندوق‌های درآمد ثابت مناسب چه افرادی است؟

درآمد ثابت‌ها با توجه به اینکه ریسک پایین و بازدهی مطمئنی دارند برای آن دسته از افرادی که حاضر به پذیرش ریسک نیستند و سود مطمئن می‌خواهند گزینه مناسبی است. این صندوق‌ها با توجه به اینکه سودشان روزانه محاسبه می‌شود (نه ماهانه) گزینه بهتری نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌هاست.

از سوی دیگر این صندوق‌ها نقدشوندگی بالایی دارند و به راحتی در بازار سرمایه‌ قابل نقدشدن هستند.

نحوه خرید و فروش صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق‌های درآمد ثابت از نظر  نحوه سرمایه‌گذاری به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

۱)صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله (ETF)

۲)صندوق‌های درآمد ثابت صدور و ابطالی

صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله یا ETF همانند سهام خرید و فروش می‌شود. یعنی بایستی از طریق کارگزاری خود  و در ساعات معاملاتی  بازار سرمایه اقدام به خرید و فروش کنید.

اگر کد بورسی ندارید باید از طریق سامانه سجام اقدام به دریافت کدسجام و کد بورسی کنید و سپس در یکی از کارگزاری‌های کشور ثبت نام کرده و پس از آن‌ صندوق‌های ETF را معامله کنید.

صندوق‌های صدور و ابطالی بر خلاف صندوق‌های قابل معامله امکان خرید و فروش از طریق سامانه‌های معاملاتی (به صورت آنلاین) ندارند و برای صدور و ابطال آن‌ها باید به سایت آن صندوق‌ها مراجعه کنید.

منظور از صدور همان شروع سرمایه‌گذاری یا خرید واحدهای صندوق و منظور از ابطال، برداشت یا فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری است.