سرمایه گذاری با پول کم چطور امکان‌پذیر است؟

سرمایه گذاری با پول کم چطور امکان‌پذیر است؟

۷ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود‌، بیشتر افراد آن را برای کسانی می‌دانند که دارایی و پول زیادی دارند. در صورتی سرمایه‌گذاری با پول کم رویا نیست و شما با هر میزان سرمایه می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید و در بلند مدت به سود برسید. چطور می‌توان با پول کم سرمایه‌گذاری موفق داشت؟ در چه بازارهایی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد؟ کدام روش سرمایه‌گذاری امن‌تر است؟ این‌ها سوالاتی است که قبل از ورود به این مسیر باید به آن‌ها پاسخ دهید. در ادامه ما به شما کمک خواهیم کرد که بتوانید به این سوال‌ها پاسخ دهید.

برای سرمایه‌گذاری به چه مواردی باید توجه کرد؟

هیچ زمانی نباید بی‌گدار به آب زد و بدون مطالعه کار مهمی چون سرمایه‌گذاری را انجام داد. برای سرمایه‌گذاری باید چند نکته‌ مهم را مورد توجه قرار داد تا در مسیر درست قرار بگیرید. رعایت مواردی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، برای هر میزان دارایی اهمیت بالایی  دارد.

  • هدف: برای رسیدن به چه هدفی سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ آیا شما یک فرد ۳۰ ساله هستید که برای سود ماهیانه قصد سرمایه‌گذاری دارید یا یک فرد ۵۰ ساله که برای دوران بازنشستگی خود برنامه‌ریزی می‌کند؟ قصد دارید در چند سال آینده خانه بخرید یا صرفا برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به این کار می‌کنید؟
  • ریسک‌پذیری: میزان ریسک‌پذیری شما در انتخاب نوع سرمایه‌گذاریتان تاثیر مستقیم می‌گذارد. هر چه ریسک‌پذیرتر باشید، سود بیشتری هم خواهید کرد.
  • دخل و خرج: شما باید حتما میزان درآمد و میزان خرج خود را درنظر بگیرید و فقط مازاد مخارج خود را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید. در نتیجه منابع تامین مالی و خرج خود را به خوبی بررسی کنید تا در این فرایند دچار مشکل نشوید.
  • نقدشوندگی: سرمایه شما باید در اسرع وقت به پول نقد تبدیل شود. نقدشوندگی بالا یک المان مهم برای انتخاب شیوه‌ سرمایه‌گذاری است چرا که به هر علتی ممکن است شما به همه یا بخشی از پول خود نیاز داشته باشید. 

برای دریافت مشاوره رایگان، تنها کافی است شماره تماس خود را وارد کنید.

 با پول کم چه سرمایه‌گذاری می‌توان کرد؟

بهترین روش برای سرمایه‌گذاری با پول کم حضور فعال و البته حرفه‌ای در بورس است. تجربه و دانش در به سود رسیدن به شما کمک شایانی می‌کند.

به چقدر دارایی می‌گوییم پول کم؟

پول کم یک کمیت کاملا نسبی است به این معنا که برای یک کارخانه‌دار، یک میلیارد تومان پول کم به حساب می‌آید اما برای فرد دیگری یک میلیارد تومان هدف برای سرمایه‌گذاری است یعنی قصد دارد پول خود را به یک میلیارد تومان برساند اما در این مقاله ما معیاری برای پول کم نداریم چرا که در ادامه خواهیم گفت که شما تنها با ۵۰۰هزار تومان می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید.

فعالیت مستقیم در بورس

یکی از مطلوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم که نقدشوندگی بالایی هم دارد، بورس است. شما با هر میزان سرمایه‌ای (حداقل ۵۰۰ هزار تومان) می‌توانید وارد این بازار شوید و اقدام به سرمایه‌گذرای کنید. این بازار نیاز دارد که شما علم و دانش کافی داشته باشید و زمان کافی برای رصد و پایش بازار بگذارید. برای رسیدن به سود خوب باید تحلیل و تابلو خوانی بدانید. به عبارت ساده‌تر بورس یک بازار مالی تخصصی است و باید علم فعالیت در آن را داشته باشید. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بورس در کنار بسیاری از مزیت‌هایی که دارد، یک مزیت درخشان دارد آن هم این است که می‌توانید با هر میزان سرمایه در آن سرمایه‌گذرای کنید. اما همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، این بازار نیاز به تخصص و تجربه دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری راهکار مناسبی برای افرادی است که زمان کافی برای آموزش ندارند. شما سرمایه خود را به دست تیم متخصص صندوق‌ها می‌سپارید و آن‌ها هم با توجه به تجربه‌ای که دارند سرمایه مشتری‌های خود را مدیریت می‌کنند. صندوق‌ها سطح ریسک متفاوتی دارند. نقدشوندگی بالا از مزایای مهم این روش است.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری کدامند؟

در جدول زیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج به همراه حداقل سرمایه مورد نیاز و میزان ریسک را لیست کرده‌ایم.

میزان سرمایهمیزان ریسک و انتظار بازدهی صندوق پیشنهادی
از ۵۰۰ هزار تومانکمصندوق درآمد ثابت افران
از ۵۰۰ هزار تومانمتوسطصندوق مختلط زیتون
از ۵۰۰ هزار تومانمتوسط رو به بالاصندوق در صندوق تمشک
از ۵۰۰ هزار تومانزیادصندوق سهامی انار و سرو

با پول کم چه سرمایه‌گذاری‌هایی نمی‌توان کرد؟

خرید و فروش ماشین

 شما می‌توانید با سرمایه‌ی خود ماشین خریداری کنید و بعد از مدتی آن را با قیمت بالاتر بفروشید. این مدل سرمایه‌گذاری این روزها طرفدار بسیاری دارد اما این نکته را درنظر داشته باشید که ممکن است قیمت ماشین با توجه به پیش‌بینی‌های شما بالا نرود. ممکن دقیقا برای زمانی که به پول نیاز دارید نتوانید ماشین را به پول نقد تبدیل کنید و از آن طرف هم همیشه احتمال سرقت خودرو وجود دارد.

خرید ملک و زمین

 خرید خانه و زمین از دیرباز یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری بوده است. قدیمی‌ها معتقد بودند که خاک طلاست اما برای خرید خانه و زمین شما به سرمایه زیادی نیاز دارید. از طرفی هم میزان نقدشوندگی این روش بسیار پایین است و شما بعضا باید ماه‌ها منتظر باشید تا خریدار پیدا کنید. در مواقعی هم که به پول نیاز فوری دارید ممکن است مجبور به فروش ملک خود به زیر قیمت باشید.

چطور در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

شما می‌توانید به دو روش مستقیم و غیر مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنید. 

روش مستقیم:

  • دریافت کد بورسی از سامانه سجام
  • ثبت‌نام در کارگزاری
  • شروع معامله‌گری

روش غیرمستقیم:

  • دریافت کد بورسی از سامانه سجام
  • ثبت‌نام در کارگزاری
  • سرمایه‌گذاری در صندوق

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

موانع سرمایه‌گذاری با پول کم

زمانی  که پول شما برای سرمایه‌گذاری کم و محدود است، عوامل متعددی برای اجتناب وجود دارد؛ ریسک‌پذیری کم می‌شود در نتیجه فعالیت مالی برای این دسته از افراد کند پیش می‌رود.

بدهی

در خیلی از مواقع بدهی ما بیشتر از درآمدمان است. به همین دلیل به سمت سرمایه‌گذاری نمی‌رویم تا بتوانیم بدهی‌ها را بپردازیم.

هزینه‌های غیرقابل پیشبینی

زمانی که منابع مالی ما کم است، ترجیح می‌دهیم پس‌انداز خود را تا حد امکان در دسترس قرار دهیم تا اگر هزینه‌ای غیرمنتظره‌ای بوجود آمد بتوانیم از آن استفاده کنیم. این روزها خرید یک گوشی بخش اعظم دارایی شما را خرج می‌کند.

عدم آگاهی

زمانی که شما مبلغ زیادی پول داریم، با احتیاط بیشتری به سراغ سرمایه‌گذاری می‌رویم. بیشتر تحقیق می‌کنیم و روزها به پرس و جو می‌پردازیم. این درصورتی است اگر مبلغ سرمایه کم باشد خیلی خود را درگیر پرس و جو و جمع‌آوری اطلاعات نمی‌کنیم و احتمال از دست دادن سرمایه را بالاتر می‌بریم.

کلام آخر 

سرمایه‌گذاری امر مهمی در زندگی محسوب می‌شود. به کمک سرمایه‌گذاری می‌توان برای آینده مالی خود برنامه‌ریزی کرد. روش‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند ارزش پول شما را حفظ کند و به سوددهی برسد اما برای انتخاب یک روش درست باید المان‌های بسیاری را در کنار هم بررسی کنید. نقدشوندگی بالا و پیشی از تورم مواردی هستند که بیشترین اهمیت را دارند و سرمایه‌گذاری خوب زمانی اتفاق می‌افتد که هردو  این‌ها باهم باشند. برای مثال با خرید ملک هرچقدر کم متراژ، شما با تورم همگام هستید اما نقدشوندگی در این حالت بسیار پایین است. از آن‌طرف سپرده‌گذاری در بانک نقدشوندگی بالایی دارد اما شما همیشه از تورم عقب هستید.

در پایان لازم به ذکر است که فرقی ندارد شما چه میزان سرمایه دارید، برای سرمایه‌گذاری باید هوشمندانه تصمیم بگیرید و آگاهانه قدم بردارید. بورس هم برای افرادی که دانش معامله دارند و هم برای افرادی که هیچ آگاهی در این زمینه ندارند، ابزار برای شروع سرمایه‌گذاری دارد. به عبارت ساده‌تر بورس بهترین روش برای سرمایه‌گذاری با پول کم است.