سبدگردانی یا صندوق سرمایه‌گذاری

سبدگردانی یا صندوق سرمایه‌گذاری

۴ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس روش‌های متعددی وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید یا اینکه سبدگردانی انجام دهید. این دو روش هردو غیرمستقیم هستند و مدیریت دارایی شما به دست افراد متخصص این حوزه انجام می‌شود. در یک نگاه کلی این‌طور بنظر می‌آید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سبدگردانی تفاوت خاصی ندارد اما در واقعیت سبدگردانی و صندوق سرمایه‌گذاری، دو روش مختلف هستند که هدف یکسانی دارند. در این مقاله تفاوت بین این رو روش را بیان می‌کنیم و بررسی خواهیم کرد که کدام روش سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری کدامند؟

تفاوت‌های سبدگردانی با صندوق سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری را در مقاله‌ مربوط به آن بررسی کرده و مزایا و معایب آن را برشمردیم. همین‌طور در مقاله‌‌ای به صورت مجزا در مورد سبدگردانی و سبدگردان نوشتیم. در اینجا به تفاوت‌های این دو روش سرمایه‌گذاری می‌پردازیم تا در انتخاب مناسب‌ترین روش آگاهانه اقدام کنید.

اختصاصی بودن

هر صندوق سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای از واحدها است که برای سرمایه‌گذاران طراحی شده است. هر سرمایه‌گذاری می‌تواند با توجه به میزان دارایی خود هر مقدار واحدی از این صندوق‌ها را خریداری کند. این درصورتی است که برای سبدگردانی، تیم سبدگردان برای شما با توجه به دارایی، خصوصیات و البته هدفتان از سرمایه‌گذاری، سبد اختصاصی طراحی می‌کنند.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری

 شما با هر میزان دارایی می‌توانید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید اما این موضوع برای سبدگردانی متفاوت است و حداقل پول مورد نیاز برای این روش، از طرف همان شرکت سبدگردان اعلام می‌شود. به عبارت دیگر شما با هر مبلغی نمی‌توانید سبدگردانی کنید.

مدت زمان سرمایه‌گذاری

به‌طور کلی سرمایه‌گذاری نیاز به دید بلند مدت دارد. در این بین باید این  مورد را درنظر داشته باشید که بهتر است به سبدگردانی نگاه بلندمدت داشته باشید.

سبدگردانی، هرآنچه باید درمورد سبدگردانی بانیم

مشاوره

زمانی که قصد دارید مدیریت دارایی خود را به سبدگردان بسپارید، وی یا تیم سبدگردانی برای چیدن پرتفوی اختصاصی با شما جلسه می‌گذارند و خودتان نیز می‌توانید روی سبد خود نظارت و اعمال نظر داشته باشید. در عوض زمانی که شما صندوق سرمایه‌گذاری دارید، مدیریت صندوق تماما به دست تیم آن صندوق است اما در ابتدای کار می‌توانید با مشاوران آن برای یک انتخاب درست مشورت کنید. برای مثال مشاوران شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج، برای خرید صندوق سرمایه‌گذاری به شما مشاوره اختصاصی می‌دهند و قبل از خرید هر صندوق تمامی جوانب را می‌سنجند تا پیشنهادی سنجیده به شما ارائه دهند.

هزینه و کارمزد

کارمزد صندوق سرمایه‌گذاری از همان ابتدا مشخص و ثابت است اما کارمزد سبدگردانی متفاوت‌ است و می‌توانید در این خصوص با سبدگردان مدنظر خود صحبت کنید.

ریسک و بازدهی

سرمایه‌گذاری در بورس در هر شکلی با ریسک همراه است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری طیف متنوعی دارند و با توجه به میزان ریسک‌ آن‌ها، انتظار بازدهی متفاوتی نیز خواهند داشت. ریسک و بازدهی مورد انتظار سبدگردانی اختصاصی نیز بسته به میزان پذیرش ریسک شما می‌تواند متفاوت باشد.

سبدگردانی بهتر است یا صندوق سرمایه‌گذاری

هیچ پاسخ قطعی برای این پرسش وجود ندارد و هیچ‌کدام به دیگری اولویت ندارد. انتخاب اینکه شما به کدام روش سرمایه‌گذاری کنید کاملا به خود شما بستگی دارد. با توجه به مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد و با توجه به اینکه شما چه تیپ شخصیتی دارید می‌توانید یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. هدف خود را از سرمایه‌گذاری بشناسید و سود و ضرر احتمالی را در این مسیر به خوبی بسنجید و در آخر با آگاهی کامل قدم بردارید. میزان دارایی شما نیز در انتخاب مسیر سرمایه‌گذاری تاثیر مستقیم دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان، تنها کافی است شماره تماس خود را وارد کنید.

کلام آخر

سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مطلوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است. این بازار می‌تواند با بازدهی عالی، شما را به یکی از طرفداران خود تبدیل کند و همین بازار اگر آگاهانه عمل نکنید می‌تواند شما را دچار زیان کند. بهترین کار برای همراه شدن در سود بورس این است که دارایی خود را به متخصصین این حوزه بسپارید. شرکت‌ مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با رصد دائمی بازار و تحلیل داده‌ها و با اتکا به تیم‌های باتجربه خود، می‌تواند یکی از انتخاب‌ها برای سپردن سرمایه باشد. تیم ترنج با توجه به المان‌های موجود و بعد از بررسی‌های تخصصی به شما بهترین راه سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد که شما صندوق‌ها را انتخاب کنید یا سبدگردانی برای شما مناسب است.