سبدگردانی، هر آنچه باید درباره سبدگردانی بدانیم

سبدگردانی، هر آنچه باید درباره سبدگردانی بدانیم

۱۰ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

فعالیت در بورس نیاز به دانش دارد اما اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید اما دانش کافی برای خرید و فروش به موقع ندارید، سبدگردانی راه حل اختصاصی برای شماست. به عبارتی برای سرمایه‌گذاری در بورس و کسب بازدهی به دانش و تجربه نیاز دارید و باید زمان کافی برای رصد آن صرف کنید. این امر برای تمامی افراد قابل اجرا نیست اما این ممکن نبودن به این معنا نیست که این دسته، از سود سهام و فعالیت در بورس بی‌بهره خواهند بود. برای حل این موضوع راه حلی به نام سبدگردانی وجود دارد. در این مقاله به بررسی این مفهوم می‌پردازیم و مواردی چون سبدگردان کیست؟ سبدگردانی چه معایب و مزایایی دارد؟ حداقل سرمایه برای این کار چقدر است و …. را باهم مرور خواهیم کرد.

سبدگردانی چیست و سبدگردان کیست؟

ضرب‌المثل معروف «تخم‌مرغ‌هات رو درون یک سبد قرار نده» شاید بهترین تعریف برای سبدگردانی یا Portfolio Management Service باشد. در بازار سرمایه تنوعی بالایی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. شما می‌توانید سهام یا اوراق درآمد ثابت بخرید یا حتی می‌توانید ترکیبی از این دو را داشته باشید. سبدگردانی به این معناست که برای شما بسته به دارایی و میزان ریسک‌پذری که دارید، سبد متنوعی طراحی می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری شما اصولی کنترل شود. در این روش به دلیل آنکه پرتفوی شما صرفا برای شما طراحی و چیده می‌شود، مدیریت دارایی هم راحت‌تر انجام می‌شود. 

مدیریت دارایی در بورس نیاز به صرف زمان و دانش کافی دارد. عدم آگاهی و نداشتن تجربه کافی در بازار می‌تواند شما را متحمل ضرر بسیاری کند. به همین دلیل سبدگردانی یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری است. 

سبدگردان‌ها دقیقا همان افرادی هستند که این علم و تجربه را به حد کافی و لازم دارند. شما در روش سبدگردانی با توجه به میزان سرمایه و تحمل ریسکی که دارید، شروع به خرید سهام، اوراق بهادار و …  می‌کنید. این دارایی‌ها تحت مالکیت شما قرار دارد اما مدیریت آن‌ها برعهده‌ فردی است که به آن سبدگردان می‌گویند. این افراد با تجربه، با خرید و فروش و اقدام‌های به موقع تلاش می‌کنند که به شما سود کافی برسانند. چرا که درآمد سبدگردان‌ها نیز در گرو سود شما است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که سبدگردانی به این معنا است که دارایی تحت مالکیت شما توسط یک فرد حرفه‌ای و با تجربه مدیریت می‌شود و این فرد با خرید و فروش به موقع سهم‌ها تلاش می‌کند برای شما سود حداکثری را بدست آورد.

حداقل سرمایه برای شروع سبدگردانی

کمترین یا کف قیمت برای اینکه شما بتوانید با این روش سرمایه‌گذاری انجام دهید کاملا به شرکتی وابسته است که با آن قرارداد می‌بندید. در نتیجه هیچ حداقل سرمایه‌ مشخصی برای این منظور وجود ندارد و باید به شرکتی که قرار است سبدگردان شما باشد رجوع کنید.

مزایای سبدگردانی

در یک نگاه کلی این روش مزایای زیادی دارد و روشی مطمئن و کم ریسک محسوب می‌شود. در ادامه چند مورد از این مزایا را بررسی می‌کنیم؛

۱- با وجود اینکه ممکن است شما برای سرمایه‌گذاری دانش کافی نداشته باشید اما می‌توانید در تعیین استراتژی سهیم باشید و این نشان‌دهنده‌ انعطاف‌پذیری این نوع از سرمایه‌گذاری است.

۲- سبدگردانی یک روش سرمایه‌گذاری اختصاصی است و سبد یا پرتفوی شما فقط برای شما طراحی می‌شود. سبدگردان با توجه به میزان دارایی شما و حد ریسک‌پذیریتان بهترین سبد را خریداری می‌کند.

۳- در سبد شما لازم نیست صرفا سهام وجود داشته باشد. شما می‌توانید در سبد خود ترکیبی از اوراق بهادار، صندوق‌های طلا و … را داشته باشید که این امر ریسک را به حداقل می‌رساند.

۴- سبدگردان‌ها افرادی باتجربه و متخصص هستند که دائم درحال تحلیل بازار هستند. همین امر به شما این اطمینان را می‌دهد که سرمایه‌گذاری شما نسبت به روش مستقیم ریسک کمتری دارد.

۵- میزان دانش و زمان در اینجا دیگر اهمیتی ندارد و شما با اطمینان به یک سبدگردان حرفه‌ای، مدیریت سبد خود را به این فرد می‌دهید.

۷- سود سبدگردان کاملا به سود شما وابسته است. همین موضوع این روش را قابل اعتماد می‌کند.

معایب سبدگردانی

هیچ روشی در بازار سرمایه‌گذاری وجود ندارد که معایب خاص خودش را نداشته باشد. در ادامه به بررسی معایب سبدگردانی می‌پردازیم؛

۱- برای سرمایه‌گذاری به روش سبدگردانی شما به یک حداقل سرمایه نیاز دارید که اغلب مبلغ قابل توجهی است؛ 

۲- یک انتخاب نادرست می‌تواند ضرر زیادی به شما وارد کند. اگر سبدگردان خود را با دقت انتخاب نکنید، ممکن است ضرر سنگینی را متحمل شوید.

سبدگردان خوب چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

همان‌طور که در بخش معایب اشاره کردیم، اگر در انتخاب سبدگردان خود دقت نکنید، احتمال ضرر، بالا می‌رود و ممکن است شما سرمایه‌ خود را از دست بدهید. در اینجا به چند ویژگی مهم در انتخاب سبدگردان اشاره می‌کنیم؛

۱- سبدگردان شما باید تمامی مجوزهای لازم را از سازمان اوراق بهادار گرفته باشد تا بتواند قانونی و قابل پیگیری فعالیت کند.

۲- به دنبال یک تیم متخصص باشید. برای این کار به سراغ شرکت‌هایی بروید که یک تیم متخصص برای این امر مهم داشته باشند.

۳- شفافیت در ارائه‌ اطلاعات، اعتماد را بالا می‌برد. میزان شفافیت در امور و در اختیار قرار دادن اطلاعات می‌تواند نشان دهنده‌ کادر حرفه‌ای و سابقه‌ خوب شرکت در زمینه‌ سرمایه‌گذاری و سبدگردانی باشد.

۴- به دنبال شرکت‌های خوشنام باشید؛ سابقه‌ درخشان و خوشنام بودن یک شرکت می‌تواند به شما در انتخاب سبدگردان کمک شایانی کند.

 سبدگردانی اختصاصی ترنج

ترنج به عنوان یکی از شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری با سابقه در بازار، یکی از انتخاب‌های هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری است چرا که علاوه‌بر نکاتی که در بالا به اشاره شد، ترنج دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

در ترنج سبدگردانی اختصاصی کاملا فرآیند محور انجام می‌شود؛ به این معنا که تحت هیچ عنوانی نظر شخص در فرایند منظور نمی‌شود و کل پروسه، پیرو اصول و فرآیندهای استاندارد انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که سود سبدگردان‌ها کاملا به سود شما وابسته است و ترنج مفتخر است که دارای تیمی متخصص است. این تیم نه تنها دانش کافی در این زمینه را دارند بلکه از تجربه و مهارت بالایی نیز برخوردار هستند مثال بارز این مورد جایگاه عالی صندوق‌‌های ترنج در بازار است.

درنظر داشته باشید که ترنج عملکرد و بازدهی رقابتی در بازار دارد و تیم پویای این مجموعه دائما در حال رصد و پایش بازار هستند. این پویایی در کنار مهارت بالای این تیم، به شما این اطمینان خاطر را می‌دهد که سوار بر نوسانات بازار، ارزش دارایی شما حفظ می‌شود و شما سود دریافت خواهید کرد.

برای سرمایه‌گذاری و بهره‌بردن از سبدگردانی حرفه‌ای تیم ترنج صرفا کافی است با شماره تلفن ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرید.

چگونه در شرکت‌های سبدگردانی سرمایه‌گذاری کنیم؟

در این مقاله به بررسی و تحلیل سرمایه‌گذاری به روش سبدگردانی پرداختیم. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می‌توانیم در شرکت‌های سبدگردانی سرمایه‌گذاری کنیم.

۱- بین تمامی شرکت‌های ارائه دهنده‌ این خدمت، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر چه شرکت سبدگردان بزرگ‌تر باشد، کمینه‌ مبلغ سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر می‌شود. اعتبار شرکت انتخابی، شانس شما را در موفقیت بیشتر می‌کند.

۲- بعد از انتخاب شرکت سبدگردان، شما باید به همراه مدارک شناسی خود نظیر شناسنامه و کارت ملی هوشمند به دفتر آن شرکت مراجعه کنید و پرونده سبدگردانی خود را تشکیل دهید. به شما پیشنهاد می‌دهیم در این مرحله حتما تمامی بندها را مطالعه کنید تا با قوانین و مراحلی که در پیش رو دارید آشنا شوید و بعد اقدام به ثبت‌نام کنید.

۳- بعد از مرحله‌ ثبت‌نام، تیم سبدگردان میزان سرمایه و ریسک پذیری شما را می‌سنجند تا بتوانند بهترین سبد ممکن را برای شما بچینند. تمامی این مراحل به صورت شخصی و فقط برای شما طرح ریزی و انجام می‌شود.

۴- حالا زمان آن رسیده که شما سرمایه‌ مورد نظر را به حساب شرکت واریز کنید.

۵- در این مرحله، شرکت تمامی مدارک شما را برای سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال می‌کند تا شما یک کد سبد دریافت کنید. بعد از دریافت کد، سبدگردان اقدام به تشکیل سبد اختصاصی شما می‌کند.

۶- در آخرین مرحله باید با شرکت قرارداد متمم بسته شود. قرارداد متمم شامل مواردی چون شرایط فسخ، برداشت، واریز و هر آنچه به شفافیت بیشتر قرارداد کمک می‌کند، می‌شود.

اگر سرمایه ما برای سبدگردانی کافی نبود،‌ چگونه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم داشته باشیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، شما برای سبدگردانی نیاز به حداقل سرمایه خواهید داشت که این مبلغ هم عدد قابل توجهی است. به همین منظور اگر شما سرمایه‌ کافی برای این کار را ندارید، بهترین گزینه برای شما صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. در مقاله مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به تفصیل درمورد این صندوق‌ها صحبت کرده‌ایم و انواع آن را نیز معرفی کردیم. شما به راحتی و با توجه به میزان دارایی و ریسک پذیری خود می‌توانید در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج اعم از سرو، افران، زیتون، تمشک و … سرمایه‌گذاری کنید و با خیالی آسوده به صورت غیرمستقیم در بازار سهیم باشید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری علاوه بر مدیریت دارایی، نقدشوندگی بالایی دارند. شما با هر میزان دارایی می‌توانید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید. می‌توان گفت بهترین روش سرمایه‌گذاری با پول کم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید در ابتدا با ریسک پروفایل خود آشنا شوید تا بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره تماس ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تمامی نکات مهم و کاربردی را که نیاز بود در مورد سبدگردانی بدانید به صورت یکجا بررسی کردیم. در یک نگاه کلی می‌توان گفت به دلیل اینکه این روش سرمایه‌گذاری، غیرمستقیم است و توسط یک تیم متخصص انجام می‌شد، ریسک کمتری دارد و احتمال سود و موفقیت بالاتر است. به اصطلاح می‌توان گفت با این روش شما این امکان را دارید که تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید. 

در نظر داشته باشید که این روش نیاز به دانش و صرف وقت ندارد و شما صرفا مدیریت دارایی خود را به سبدگردان معتمد می‌سپارید و همچنان مالکیت آن در دست خودتان است.

سوالات متداول

سبدگردانی چیست؟ 

سبدگردانی یا Portfolio Management Service به این معناست که برای شما بسته به دارایی و میزان ریسک‌پذری که دارید، سبد متنوعی طراحی می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری شما اصولی کنترل شود. در این روش به دلیل آنکه پرتفوی شما صرفا برای شما طراحی و چیده می‌شود، مدیریت دارایی هم راحت‌تر انجام می‌شود.

سبدگردان کیست؟

به فرد یا افراد یا شرکتی که دارای علم و تجربه کافی برای مدیریت پورتفوی اختصاصی شماست، سبدگردان می‌گویند.

حداقل سرمایه برای شروع سبدگردانی چقدر است؟

کمترین میزان دارایی برای اینکه بتوانید پرتفوی خاص خود را طراحی کنید به شرکتی وابسته است که قرار است مدیریت دارایی شما را به عهده بگیرد.