پس انداز یا سرمایه‌گذاری، کدام روش بازدهی بهتری دارد؟

پس انداز یا سرمایه‌گذاری، کدام روش بازدهی بهتری دارد؟

۶ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

کاری که همه ما از کودکی انجام می‌دادیم و به آن تشویق هم می‌شدیم، پس‌انداز کردن پول‌هایمان بود. برای این منظور هم  یک قلک داشتیم. به همین دلیل بیشترمان با مفهوم پس‌انداز آشنایی داریم و در آن حرفه‌ای عمل می‌کنیم اما آیا سرمایه‌گذاری هم به معنای پس‌انداز کردن است؟ آیا همان‌قدر که ذخیره کردن دارایی را می‌شناسیم با مفهوم سرمایه‌گذاری هم آشنا هستیم؟ در این مقاله قصد داریم این دو مفهوم را مورد بررسی قرار دهیم و مزایای و معایب هر یک از آن‌ها را مرور می‌کنیم. در انتها هم به این مورد خواهیم پرداخت که کدام روش برای شما مناسب خواهد بود.

تعریف پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

دن کیدی – استراتژیست ارشد برنامه‌ریزی مالی – وقتی از کلمات پس‌انداز و سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم، مردم فکر می‌کنند که این مفاهیم یکی هستند. به دلیل همین اشتباه رایج در ابتدا به تعریف این دو مفهوم می‌پردازیم. در نظر داشته باشید که ماهیت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری باهم بسیار متفاوت است.

پس‌انداز

پس‌انداز در تعریف کلی به دارایی گفته می‌شود که مازاد خرج روزانه است و فرد می‌تواند آن را برای هدف دیگری استفاده کند. برای مثال شما چند درصد از درآمد ماهیانه‌ خود را کنار می‌گذارید و هرچند ماه یکبار آن را برای سفر استفاده می‌کنید.

سرمایه‌گذاری

زمانی که شما از بخشی یا تمام سرمایه خود در زمان حال برای رسیدن به سود و حفظ دارایی در آینده در جایی بگذارید، به آن سرمایه‌گذاری می‌گویند. به عبارت دیگر شما با پذیرش ریسک در مقابل کسب بازدهی، اقدام به خرید اوراق بدهی، سهام و … می‌کنید.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

تفاوت سرمایه‌گذاری با پس‌انداز

نقد شوندگی

همان‌طور که در بالا این دو مفهوم مالی را تعریف کردیم،  دسترسی به پس‌انداز بسیار ساده‌تر است و شما هر زمانی که به آن نیاز داشته باشید، نقد می‌شود. درعوض به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری، اگر شما به دارایی خود نیاز داشته باشید باید تا زمانی که موضوع سرمایه‌گذای شما به فروش برسد صبر کنید. البته در نظر داشته باشید که امروزه بورس، نقدشوندگی بالایی دارد و نیازی به صرف زمان زیادی نیست.

بازدهی و سود

در پس‌انداز کردن میزان دارایی شما تا زمانی که خودتان به آن مبلغی اضافه نکنید تغییری نمی‌کند. برای مثال اگر شما مبلغ پنج میلیون تومان را در حساب قرض‌الحسنه‌ خود پس‌انداز کنید، بعد از پنج سال این مبلغ هیچ تغییری نمی‌کند و باتوجه به تورمی بودن اقتصاد، با گذر زمان ارزش این دارایی کم و کمتر می‌شود. از آن طرف زمانی که شما با دارایی خود سرمایه‌گذاری می‌کنید، با وجود نوسانات در بازار، در بلند مدت ارزش دارایی شما حفظ می‌شود و سوددهی خوبی دارد اما برای این منظور باید ریسک پذیر باشید اما پس‌انداز کردن در بانک هیچ ریسکی ندارد و مبلغ پنج میلیون شما برای همیشه بدون حفظ ارزش، پنج میلیون تومان می‌ماند.

زمان

پس‌انداز کردن برای اهداف کوتاه مدت مناسب است برای مثال خرید خانه یا ماشین در چند ماه آینده اما اگر هدف بلند مدتی دارید برای مثال قصد دارید فعالیت اقتصادی خود را در پنج سال آینده راه بیاندازید، قطعا سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است.

در ادامه به بررسی مزایا و معایب هرکدام از این دو روش می‌پردازیم و در آخر هم به بررسی این خواهیم پرداخت که کدام روش برای شما مناسب است.

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری

مزایای سرمایه‌گذاری

  • امکان کسب سود و حفظ ارزش دارایی
  • کسب تجربه در بازارهای مختلف

معایب سرمایه‌گذاری

  •  بازدهی سرمایه‌گذاری هیچ تضمیمی ندارد. خصوصا در کوتاه‌مدت احتمال ضرر وجود دارد.
  •  معمولا برای کسب سود، باید مدت زیادی پول خود را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید.
  • برای سرمایه‌گذاری درست نیاز به آموزش دارید و اگر این امکان برای شما وجود ندارد باید با مشاورها جلو بروید و کارمزد پرداخت کنید.

مزایا و معایب پس‌انداز

مزایای سرمایه‌گذرای

  • نقدشوندگی بسیار بالا از مزایای پس‌انداز است و شما هر زمان به پول خود نیاز داشته باشید به آن دسترسی خواهید داشت.
  • نیازی به آموزش و مشاور ندارد.

معایب پس‌انداز

  • امکان کسب بازدهی وجود ندارد.
  • در پس‌انداز شما به مرور زمان از تورم عقب می‌مانید و قدرت خرید خود را از دست می‌دهید.

برای دریافت مشاوره رایگان، تنها کافی است شماره تماس خود را وارد کنید.

سرمایه‌گذاری بهتر است یا پس‌انداز؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به همه‌ آن‌ها پرداختیم. در کنار موارد بیان شده شما باید بسنجید که خودتان به لحاظ روحی به کدام یک از این دو روش نزدیک‌تر هستید. برای مثال اگر روحیه ریسک‌پذیری دارید و حاضر هستید که برای کسب سود بیشتر احتمال ضرر را هم داشته باشید، سرمایه‌گذاری انتخاب درستی برای شما خواهد بود. درعوض اگر ریسک گریزید و حاضر به خروج از دایره امن خودتان نیستید، پس‌انداز کردن خیال شما را آسوده می‌کند.

از طرف دیگر نوع انتخاب شما به هدف و زمانی که به پول نیاز دارید هم بستگی دارد. برای مثال اگر قصد دارید از سرمایه خود در آینده‌ای بسیار نزدیک استفاده کنید بهتر است پس‌انداز کنید یا در ابزارهای کم ریسکی مانند صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید، تلاش کنید  اما اگر هدف شما برای حفظ ارزش دارایی و کسب بازدهی در چند سال آینده است، با توجه به تورمی بودن اقتصاد، سرمایه‌گذاری انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج؛ راه‌حلی برای سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج با توجه به میزان ریسک‌پذیری شما و البته میزان دارایی که قصد دارید سرمایه‌گذاری کنید، به شما بازده مناسب می‌دهد. این صندوق‌ها در انواع مختلفی برای افراد با ویژگی‌های فردی متفاوت مانند سرو، افران، تمشک و … شده‌اند. تیم تخصصی ترنج آماده هستند تا با مشاوره رایگان بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را به شما معرفی کنند و در این مسیر در کنارتان باشند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

کلام آخر

در این مقاله به تفصیل به سراغ معانی و تعاریف سرمایه‌گذاری و پس‌انداز پرداختیم، مزایا و معایب آن را بررسی کردیم و تفاوت‌های اساسی آن را نیز بیان کردیم. لازم به ذکر است که اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید و این اولین تجربه‌ شما است، مبلغی از دارایی خود را برای این امر کنار بگذارید که درصورت ضرر در ابتدای راه با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید. برای سرمایه‌گذاری فروش خانه یا ماشین یا قرض هوشمندانه نیست و بهتر است آگاهانه قدم بردارید.

در انتها نیز باید گفت که بهترین و درست‌ترین روش این است که دارایی خود را هم به روش پس‌انداز و هم به روش سرمایه‌گذاری نگه‌داری کنید که هم تورم دارایی شما را کمک ارزش نکند و هم در هنگام اضطرار، به بخشی از دارایی خود دسترسی سریع داشته باشید.