عرضه و پذیرش، راهی به سوی بورس

عرضه و پذیرش، راهی به سوی بورس

۵ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

ممکن است بارها اصطلاح عرضه و پذیرش به گوشمان خورده باشد اما معنای دقیق آن را ندانیم یا به‌خوبی با فرایند آن آشنا نباشیم؛ بورس به عنوان یک نهاد مالی یکی از ارکان اصلی در اقتصاد است. اگر بازار سرمایه رشد داشته باشد، شاهد رشد و توسعه اقتصاد هم خواهیم بود. یکی از بهترین مسیرها برای رشد بازار سرمایه، ورود شرکت‌ها به بورس است. با ورود سهام شرکت‌ها به بورس، بین سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌پذیر توازن ایجاد می‌شود. این تنها مزیت ورود شرکت‌ها به بورس نیست. برای بهره‌مند شدن از ورود به بورس، شرکت‌ها باید مسیر پذیرش و عرضه را طی کنند که در ادامه به بررسی آن و همچنین سایر مزیت‌های مربوط به این فرآیند می‌پردازیم. 

پذیرش و عرضه چیست؟

پذیرش به فرایندی گفته می‌شود که در طی آن سهام یک شرکت یا اوراق بدهی آن وارد بازار مالی می‌شود و مورد معامله قرار می‌گیرد. شرکت‌ها برای این منظور نیاز به مشاور دارند تا با تحلیل و ارزش‌گذاری درست بتواند در بازار شرکت کند.

زمانی که پروسه‌ پذیرش تمام شود، شرکت مشاور اقدام به عرضه عمومی سهام در بورس یا فرابورس می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را وارد کنید.

پذیرش به چه صورت انجام می‌شود؟

وجود سهام شرکت‌ها در بورس به به رشد و تعالی آن شرکت در کنار رشد اقتصادی کمک می‌کند. برای این منظور، شرایط شرکت مورد نظر باید برای پذیرش با شرایط مندرج در دستورالعمل‌های بورس و فرابورس تطابق داشته باشد. به ‌طور کلی مراحل پذیرش به صورت است؛

 1.  درخواست پذیرش
 2. ارائه مدارک جهت تکمیل پرونده
 3. پرداخت بخش اولیه حق پذیرش
 4. هیئت پذیرش
 5. اعلام نظر کتبی (بعد از این مرحله دو اتفاق می‌افتد. ممکن است پذیرش شما تایید شده یا نشده باشد.)

در صورت تایید:

 1. درج در فهرست نرخ‌های بورسی یا فرابورسی
 2. عرضه عمومی سهام

در صورت عدم تایید:

 1. اعتراض به رای هیئت پذیرش

مزایای پذیرش و عرضه در بورس و فرابورس

شرکت ایکس را درنظر بگیرید که در بورس نیست و باید برای اجرایی شدن یک طرح جدید، بودجه در نظر بگیرد. برای تامین این پول یا باید به سراغ دارایی‌های شرکت برود یا از بانک وام بگیرد؛ این در صورتی است که اگر همین شرکت در بازار سرمایه عرضه سهام داشت، می‌توانست با افزایش سرمایه و مشارکت سهام‌داران در این افزایش، از منابع مالی آن‌‌ها بهره‌مند شود. حتی شرکت بورسی می‌تواند با انتشار اوراق بدهی از بازار سرمایه تامین مالی دریافت کند که ساز و کار مختص به خودش را دارد. این‌ها تمامی مزایای حضور در بورس نیست. در ادامه به باقی منفعت‌های این مهم می‌پزدازیم؛

 • معافیت مالیاتی: طبق قانون شرکت‌هایی که سهم آن‌ها در بورس است، ۱۰ درصد و شرکت‌هایی که در فرابورس هستند ۵ درصد از مالیات بر درآمد شان بخشیده می‌شود. درنظر داشته باشید که اگر سهام شناور شرکت حداقل ۲۰ درصد باشد، این معافیت دو برابر خواهد شد؛
 • اعتبار شرکت در بازارهای داخلی و خارجی بیشتر خواهد شد؛
 • وثیقه‌گذاری سهام‌داران راحت‌تر انجام می‌شود؛
 • سیستم‌های مالی شرکت ارتقا پیدا می‌کنند.

[blog-advice-cta تامین مالی ترنج

خدمات عرضه و پذیرش شرکت ترنج

شرکت ترنج به عنوان یک نهاد مالی نام‌آشنا در بازار سرمایه، خدمات مالی متنوعی از جمله انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردانی و بازارگردانی را ارائه می‌دهد. عرضه و پذیرش شرکت‌ها و هموار کردن مسیر ورود آن‌ها به بورس یا فرابورس هم در مجموعه فعالیت‌های این شرکت قرار می‌گیرد.

شرکت ترنج با در اختیار داشتن یک تیم حرفه‌ای برای پذیرش شرکت شما در بورس، کل این فرآیند را مدیریت می‌کند و تنها یک شرکت واسط نیست. اعضای این تیم در طی جلسات متعدد، تمامی جهات و جوانب را سنجیده و قبل از ارسال درخواست به بورس یا فرابورس، پیگیری‌های مربوطه را انجام می‌دهد. دقت و سرعت عمل سرلوحه این تیم است و بارها و بارها هرآنچه را که باید انجام شود، پیگیری و مرور می‌شود.

تیم عرضه و پذیرش ترنج برای اصلاح ساختار مالی یا مدیریتی شرکت، به شما مشاوره می‌دهد تا در زمان اعلام درخواست شما دچار هیچ مشکلی نشوید. 

تیم ترنج، قبل از عرضه اولیه برای شما جلسه معارفه‌ای با فعالیت بازار ترتیب خواهد داد. از دیگر مزیت‌های ترنج این است که تیم حرفه‌ای بازارگردانی این شرکت (بازارگردانی تاک)، مسئولیت بازارگردانی سهام شرکت شما را به عهده می‌گیرد.

تیم ترنج، بنا به درخواست شما، در بازه‌های زمانی مشخص می‌تواند با ارائه گزارش‌ها مدیریتی شما را در روند افزایش و تثبیت قیمت یاری کند.

[blog-advice-cta بازارگردانی چیست؟

کلام آخر

همان‌طور که گفته شد حضور شرکت‌ها در بورس هم به نفع شرکت و هم به سود اقتصاد کشور است. با توجه به استقبال روزافزون مردم از بورس، در این برهه از زمان حضور در بازار مالی می‌تواند کار هوشمندانه‌ای باشد چرا که در جوامع بین‌المللی هم نیز وجهه مثبتی خواهد داشت اما شرط حضور درست و موثر، سپردن امور عرضه و پذیرش به یک تیم حرفه‌ای است. 

فرآیند پذیرش به ماه‌ها زمان نیاز دارد و شما باید از در این مدت بارها با تیم مشاور خود در ارتباط باشید. آینده مالی و دارایی شرکت شما و باقی مدیران با مشاوره و اقدام‌های شرکت مشاور گره خورده است. یک انتخاب اشتباه می‌تواند گران تمام شود و ماه‌ها شما را به عقب بیاندازد.