skip to Main Content
در ایزی تریدر به جای سهام صندوق ETF بخرید

در ایزی تریدر (easytrader) به جای سهام، صندوق ETF بخرید

1401/12/14

مدت مطالعه: 9 دقیقه

ایزی تریدر یکی از بزرگترین سامانه‌های معاملات آنلاین ایران است که در دو نسخه موبایل و وب در دسترس سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار گرفته است. این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که تمامی افراد، چه مبتدی و چه حرفه‌ای، بتوانند به سادگی اقدام به خرید انواع اوراق بهادار کرده و همچنین دارایی‌های خود (شامل سهام، صندوق‌های قابل معامله (ETF) و وجوه نقد) را مدیریت کنند. در ایزی تریدر به سادگی می‌توانید سود و زیان تمام اوراق بهادار خود را مشاهده کنید.

خرید صندوق‌های قابل معامله (ETF) در ایزی تریدر

احتمالا نام صندوق‌های قابل معامله (ETF) را شنیده‌اید. دارایی این صندوق‌ها از ترکیبی از سهام یا سایر انواع اوراق بهادار تشکیل شده است. در واقع صندوق‌های قابل معامله شما را از تجزیه و تحلیل سهام، بررسی مداوم اخبار و اطلاعات اقتصادی و سیاسی، تشکیل پرتفوی بهینه و کسب دانش برای مدیریت بهینه ریسک بی‌نیاز می‌کنند. چرا که اساسا صندوق‌های ETF با بهره‌گیری از تیم متخصص همه این کارها را انجام می‌دهند و در عمده موارد عملکردی بهتر از سرمایه‌گذاری شخصی دارند.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس ترکیب دارایی‌شان انواع مختلفی دارند. ترکیب دارایی هر صندوق میزان ریسک و بازدهی مورد انتظار آن را تعیین می‌کند. در یک تقسیم‌بندی کلی عمده صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس ترکیب دارایی شامل موارد زیر است:

صندوق‌های درآمد ثابت

شاید بتوان گفت صندوق‌های درآمد ثابت شناخته شده‌ترین نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. عمده دارایی این صندوق‌ها را اوراق درآمد ثابت تشکیل می‌دهند و به همین دلیل این صندوق‌ها مناسب افراد ریسک‌گریز است که تمایل دارند علاوه‌‌بر کسب سود، سرمایه اولیه آن‌ها نیز حفظ شود. صندوق افران نمونه‌ای از صندوق‌های درآمد ثابت و قابل معامله است. بازدهی سالانه این صندوق ۲۵/۶ درصد است. می‌توانید در ایزی تریدر با جستجوی نماد «افران» به سادگی خرید سهام، این صندوق را خریداری کنید.

صندوق‌های سهامی

این صندوق‌ها برای افراد ریسک‌پذیر مناسب است که فرصت تحلیل سهام و تشکیل یک پرتفوی بهینه را ندارند اما می‌خواهند که بازدهی بالاتری نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت کسب کنند. صندوق‌های «سرو» و «انار» نمونه‌ای از صندوق‌های سهامی و قابل معامله هستند. این صندوق‌ها نیز به آسانی در ایزی‌تریدر قابل خریداری است. قابل ذکر است که بهتر است این صندوق‌ها را با نگاه بلندمدت خریداری کنید.

صندوق‌های مختلط

ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط به گونه‌ای است که به لحاظ ریسک و بازدهی بین صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی قرار می‌گیرند. بنابراین اگر در بلندمدت به دنبال کسب بازدهی بالاتر از صندوق‌های درآمد ثابت هستید اما نمی‌خواهید به اندازه صندوق‌های سهامی ریسک کنید پیشنهاد می‌شود که صندوق مختلط را خریداری کنید. صندوق «زیتون» یک صندوق مختلط و قابل معامله است.

صندوق در صندوق

فرا صندوق یک صندوق سرمایه‌گذاری است که در دیگر صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. به عبارت دیگر پرتفوی صندوق در صندوق‌ها شامل دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. «تمشک» یک صندوق در صندوق یا فراصندوق ETF است که می‌توانید در سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر با جستجوی نماد «تمشک» این صندوق را خریداری کنید.

نحوه خرید صندوق‌های قابل معامله (ETF) در ایزی تریدر

پس از ورود به ایزی تریدر از قسمت جستجوی نمادها صندوق مورد نظر خود را جستجو و انتخاب، قیمت و تعداد واحدهای صندوق را مشخص کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

در ادامه به آموزش گام به گام نحوه‌ی خرید صندوق در ایزی تریدر می‌پردازیم؛ 

۱- ابتدا روی گزینه جستجو کلیک کرده و نماد صندوق مورد نظر خود را جستجو کنید؛ 

۲-  لیست اطلاعات کلی اعم از سفارشات لحظه‌ای خرید و فروش برای شما به نمایش گذاشته می‌شود؛ 

۳- روی گزینه‌ی «خرید» کلیک کنید؛ 

۴- در قسمت تعداد، تعداد واحدهای صندوق مورد نظر را وارد کنید؛ 

۵- در بخش قیمت هم قیمت مورد نظرتان را وارد کنید؛ 

۶- گزینه‌ ارسال سفارش را بزنید تا سفارش شما در هسته‌ معاملات ثبت شود. 

نکته اول: شما می‌توانید با فشردن دکمه‌ قفل که در کنار کادر قیمت قرار دارد، برای خرید خود بهترین قیمت آن لحظه در لیست را انتخاب کنید تا در همان لحظه با آن قیمت، واحد صندوق برای شما خریداری شود. 

نکته دوم: اگر شما بودجه‌ مشخصی برای خرید صندوق سرمایه‌گذاری دارید، می‌توانید  آیکون ماشین حساب را انتخاب و بودجه‌ خود را وارد کنید. این قابلیت با توجه به بودجه‌ شما‌، تعداد واحدی از هر صندوق را که می‌توانید خریداری کنید، محاسبه می‌کند. 

نحوه‌ فروش صندوق‌های قابل معامله (ETF) در ایزی تریدر (easytrader)

برای فروش نیز در ابتدا باید چند قدمی را مطابق خرید بردارید که در ادامه با جزئیات به توضیح آن پرداختیم؛ 

۱- نماد بورسی مورد نظر خود را جستجو کنید (یا از پرتفوی خود انتخاب کنید)؛ 

۲- لیست اطلاعات کلی اعم از سفارشات لحظه‌ای خرید و فروش برای شما به نمایش گذاشته می‌شود؛ 

۳- روی گزینه‌ فروش کلیک کنید؛ 

۴- تعداد موردنظر را در قسمت تعداد وارد کنید؛ 

۵- در بخش قیمت هم قیمت را وارد کنید؛ 

۶- گزینه‌ ارسال فروش را بزنید تا سفارش شما در لیست هسته‌ معاملات قرار گیرد. 

نکته: برای آنکه سفارش خرید شما در همان لحظه انجام شود بهتر است اولین قیمت از لیست سفارشات خرید را در کادر وارد کرده یا آیکون قفل را انتخاب کنید.

ویژگی‌های ایزی تریدر

۱) امکان بررسی دارایی‌ها: با وجود بخش «پرتفوی» در ایزی‌ تریدر شما به راحتی می‌توانید میزان دارایی‌های خود و تغییرات آن را مشاهده کنید.

۲) امکان خرید و فروش آسان صندوق‌های قابل معامله: در ایزی تریدر می‌توانید به سادگی خرید و فروش سهام، با چند کلیک، صندوق‌های قابل معامله (ETF) را نیز خرید و فروش کنید.

۳) امکان پیش‌نویس کردن سفارش‌ها:‌ به راحتی می‌توانید سفارشات خود را در ایزی‌تریدر در حالت پیش‌نویس قرار دهید و در زمان مدنظرتان آن سفارش‌ها را به سمت هسته معاملات ارسال کنید.

۴)‌ امکان هشدار درون برنامه‌ای: با وجود این امکان شما می‌توانید با تعیین شروط مختلف از تغییرات به آسانی مطلع شوید. به عنوان نمونه اگر تحلیل شما این باشد که صندوقی را باید در قیمت ۲۰۰۰ تومان بفروشید با تعیین این هشدار در زمان رسیدن قیمت هر واحد از صندوق به آن قیمت، هشداری به شما نمایش داده می‌شود.

مزایای ایزی تریدر اربیس

در ادامه به بررسی مزایای این سامانه خواهیم پرداخت که چه امکانات و خدماتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

سرعت بالا

این روزها که همه به دنبال این هستند که امور روزانه را با سرعت انجام دهند، ارائه خدمات با بالاترین سرعت ممکن یک مزیت عالی محسوب می‌شود. ایزی تریدر اربیس با بهبود زیرساخت‌های خود توانسته است برای کاربران خود، معاملاتی با سرعت بالا را فراهم کند.

نمایش اطلاعات هر نماد

در ایزی تریدر نسخه اربیس شما می‌توانید اطلاعات کامل هر نماد، شامل عمق بازار، خرید و فروش، تعداد و حجم ارزش معاملات، مظنه قیمت و … را به صورت یک‌جا ببینید.

نمایش تغییرات قیمتی هر نماد

به منظور آنکه شما بتوانید راحت تر تغییرات قیمتی روزانه هر نماد را مشاهده کنید و مورد بررسی قراردهید، ایزی تریدر اربیس تغییرات قیمتی را در هر جلسه معاملاتی به شکل کندل (Candle) به شما نمایش می‌دهد.

ثبت هشدار و یادداشت

در ایزی تریدر اربیس این امکان برای کاربران فراهم شده است تا با قرار دادن هشدار برای هر نماد بتوانند از تغییرات آن آگاه باشند. این هشدارها شرطی است؛ به این معنا که شما برای نماد مورد نظر خود آلارم می‌گذارید که اگر به شرایط خاصی رسید، آلارم یا همان هشدار شما را آگاه کند. در کنار این امکان، شما می‌توانید نکته‌های مربوط به هر نماد را در یادداشتی در کنار آن نماد قرار دهید تا بتوانید در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

ایزی فیلتر

همان‌طور که از اسم این امکان پیداست، شما می‌توانید به کمک ایزی فیلتر، بازار یا نمادها را فیلتر کنید و فقط موارد مورد نظر خود را ببینید. این امکان فقط برای نسخه دسکتاپ فراهم است. فیلترهای پیش‌فرض، فیلترهای متنوع تکنیکال و بنیادی و … از جمله‌ی ویژگی‌های ایزی فیلتر است که ایزی تریدر اربیس به شما ارائه می‌دهد.

ایزی چارت

برای تحلیل‌گران حرفه‌ای تحلیل تکنیکال، ایزی چارت یک ابزار مهم و کاربردی است. این دسته از افراد به کمک ایزی چارت می‌توانند به تحلیل تکنیکال نمادها بپردازند. ۷ نوع نمودار و ۸۰ نوع اندیکاتور از امکانات این چارت است.

نقشه بازار

از دیگر مزایای ایزی تریدر اربیس معاملاتی می‌توان به وجود نقشه‌ی بازار در سه حالت درختی، حبابی و پراکندگی اشاره کرد که این امکان را به شما می‌دهد تا در یک نگاه بتوانید یک دید کلی از بازار بدست آورید.

دانلود ایزی تریدر (easytrader)

ایزی تریدر در نسخه‌های اپلیکیشن و وب اپ (PWA) در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. برای استفاده از اپلیکیشن ایزی تریدر می‌توانید از طریق برنامه‌هایی مثل کافه بازار آن را نصب کنید. به علاوه برای استفاده از نسخه وب‌اپ این برنامه می‌توانید به آدرس easytrader.ir مراجعه کنید.

ایزی تریدر اربیس

ایزی تریدر یکی از جذاب‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی است که در دسترس فعالین بورس قرار دارد. خرید فروش و مدیریت راحت دارایی از مزایایی مهمی است که این برنامه دارد و می‌توان به آن اشاره کرد. چند وقتی است نام آپدیت جدیدی از اپلیکیشن ایزی تریدر به نام اربیس به گوش می‌رسد که قصد داریم نگاه دقیق‌تری به این به روز رسانی جدید بیاندازیم.

ایزی تریدر اربیس چیست؟

ایزی تریدر اربیس نسخه‌ به روز شده‌ی سامانه‌‌ی ایزی تریدر است که هم برای موبایل و هم برای دسکتاپ طراحی شده و توسعه پیدا کرده است. این نسخه‌‌ آپدیت شده به شما امکان معاملات آسان با سرعت بالا را می‌دهد.

کلام آخر

همانطور که گفته شده صندوق‌های قابل معامله شما را از صرف زمان برای کسب دانش و رصد دائمی اخبار بازار سرمایه و همچنین اخبار اقتصادی و سیاسی بی‌نیاز می‌کند. در واقع صندوق‌ها به پشتوانه تیمی متخصص شامل معامله‌گران و تحلیل‌گران حرفه‌ای به جای شما سبدی از دارایی‌ها برای به حداقل رساندن زیان و کسب حداکثر بازدهی تشکیل می‌دهند. پس اگر زمان یا دانش کافی برای تجزیه و تحلیل بازار سرمایه ندارید به جای سهام، صندوق‌های قابل معامله (ETF) را در ایزی تریدر خریداری کنید.

سوالات متداول

برای ثبت نام در ایزی تریدر (easytrader) و خرید صندوق‌های ETF چه اقدامی باید انجام داد؟

پس از دریافت کد بورسی در کارگزاری مفید ثبت نام کنید. با نهایی شدن ثبت نام شما می‌توانید در ایزی تریدر صندوق‌های قابل معامله را خریداری کنید.

چگونه صندوق‌های قابل معامله (ETF) را در ایزی تریدر (easytrader) خریداری کنیم؟

در ایزی تریدر نماد صندوق مورد نظر خود را جستجو کنید و پس از تعیین تعداد واحد صندوق و قیمت مورد نظر، اقدام به خرید کنید.

آیا خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله (ETF) در ایزی تریدر (easytrader) به صورت آنی انجام می‌شود؟

بله. خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله به صورت آنلاین انجام می‌شود.

کدام یک از صندوق‌های ترنج در ایزی تریدر قابل خرید است؟

در ایزی تریدر می‌توانید صندوق‌ درآمد ثابت افران، صندوق‌ مختلط زیتون، صندوق‌های سهامی سرو و انار و صندوق در صندوق تمشک را خریداری کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *