با صندوق نارنج، اهرمی سرمایه‌گذاری کنید!

با موافقت اصولی سازمان بورس، جدیدترین صندوق اهرمی بازار‌سرمایه توسط مشاور سرمایه‌گذاری ترنج پذیره‌نویسی می‌شود!

جهت کسب آخرین اخبار و زمان پذیره‌نویسی صندوق اهرمی نارنج شماره تماس خود را ثبت کنید.

مزیت‌های صندوق اهرمی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با عنوان سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس شناخته می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل بهره‌گیری از ابزارهای نوین مالی و مزیت‌های متنوع، گزینه‌ای مطمئن برای حضور در بازار سرمایه هستند.

نقدشوندگی بالا و امکان معامله آسان از طریق سامانه‌های معاملاتی
مدیریت حرفه‌ای صندوق توسط متخصصین مدیریت دارایی ترنج
مناسب برای سرمایه‌گذارانی که امکان دریافت اعتبار معاملاتی ندارند
امکان سرمایه‌گذاری برای افراد کم‌ریسک و پرریسک
کسب بازدهی بالا با کمک مکانیزم اهرم
استفاده از ابزارهای نوین مالی و تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری

مقایسه صندوق اهرمی با بازارها

صندوق اهرمی نارنج بدلیل دارا بودن مکانیزم اهرم قابلیت کسب بازدهی بالاتر را برای سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز خود فراهم می‌کند. برای مثال صندوق سهامی سرو از ابتدای فعالیت خود در حدود % 1300 بازدهی داشته که اگر این صندوق مکانیزم اهرم با ضریب 2 را می‌داشت، بازدهی در حدود % 8000 کسب می‌کرد! در نمودار مقابل بازدهی سایر بازارهای موازی در کنار بازدهی صندوق اهرمی نارنج و صندوق سهامی سرو مقایسه شده است.

چطور صندوق نارنج بخریم ؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق اهرمی نارنج کافیست سه مرحله زیر را طی کنید
۱ در سجام ثبت نام کنید

در صورتیکه کد معاملاتی ندارید پس از ثبت نام در سایت سجام به یکی از کارگزاری‌های سراسر کشور جهت دریافت کد بورسی مراجعه نمایید.

۲ نام صندوق را جستجو کنید

در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود در قسمت جستجو واژه “نارنج” را نوشته و صندوق سرمایه‌گذاری "نارنج" را انتخاب نمایید.

۳ معامله کنید

با توجه به قیمت تابلوی معاملاتی و بر اساس عرضه و تقاضا خرید خود را انجام دهید. در هر زمان می‌توانید بخش و یا کل سهام‌تان را به فروش برسانید.

صندوق اهرمی نارنج

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع و اقسام متنوعی دارند که با توجه به ترکیب دارایی و شیوه فعالیت‌شان سلیقه سرمایه‌گذاران بسیاری را پوشش می‌دهند. یکی از صندوق‌های پرطرفدار سرمایه‌گذاری، صندوق اهرمی نام دارد که با توجه به شیوه فعالیت منحصر به فرد خود، امکانات متنوعی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند.

 

 صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق به نهادی مالی‌‌ گفته می‌شود که با جمع‌آوری نقدینگی از سرمایه‌گذاران مختلف و با توجه به ترکیب دارایی خود، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی ‌می‌کند تا از این طریق مشترکین خود را به سود برساند. این فرآیند شامل مراحل و روندهای متنوعی می‌شود که بسته به نوع صندوق و نحوه مدیریت‌، از یکدیگر متفاوت هستند.

با توجه به این موضوع، سرمایه‌گذاران همواره در پی یافتن بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به ریسک‌پذیری و انتظارات‌شان از کسب سود هستند که این امر سبب به وجود آمدن صندوق‌های متنوع شده است. در این میان صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی با ویژگی منحصر به فرد خود و با ایجاد واحدهای متنوع خرید، سعی کرده است تا سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت خود جذب کند. اما سوال این‌جاست که صندوق‌‌های سرمایه‌‌گذاری اهرمی چه هستند؟ و چگونه کار می‌کنند؟

 

صندوق‌های اهرمی چه هستند؟

ترکیب دارایی در صندوق‌های اهرمی مشابه صندوق‌های سهامی است و تنها تفاوت‌شان، وجود دو واحد مجزا برای خریداری است. این واحدها با نام‌های عادی و ممتاز قابل معامله هستند که هر کدام ویژگی‌های متنوعی در نوع معامله و تقسیم سود دارند. گفتنی است که صندوق‌های اهرمی برخلاف صندوق‌ سهامی، نوع فعالیت کاملا متفاوتی دارند و به لحاظ ریسک و بازدهی انتظارات متنوع سرمایه‌گذاران را پوشش می‌دهند که این موضوع در تنوع واحدهای‌شان نهفته است.

 

واحدهای ممتاز

همان‌گونه که مطلع هستید هر صندوق به هنگام تاسیس، تعدادی واحد ممتاز دارد که تحت مالکیت مدیریت صندوق است اما در صندوق‌های اهرمی واحدهای ممتاز، خود به دو دسته عام و خاص دسته‌بندی می‌شوند که واحدهای خاص، تحت مالکیت مدیریت صندوق و واحدهای عام، قابلیت خریداری توسط اشخاص را دارند.

ویژگی مثبت واحدهای ممتاز در افزایش ارزش واحد بدون سقف تعیین شده است و این به معنای عملکرد اهرمی این واحدها است. به این صورت که صندوق‌های اهرمی امکان افزایش دارایی صندوق را بیش از حد نصاب دارند و سود مازاد به دست آمده از سرمایه‌گذاری، به این واحد‌ها اختصاص می‌یابد و این موضوعی است که در واحدهای عادی مشاهده نمی‌شود.

 

واحدهای عادی

صندوق‌های اهرمی از واحدهای عادی نیز مانند تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر پشتیبانی می‌کنند. واحدهای عادی صندوق‌های اهرمی شامل کف و سقف در سود و زیان است. به این معنا که هیچ‌گونه اهرمی در تقسیم سود واحدهای عادی مشاهده نمی‌شود ولی به هنگام زیان در ارزش واحدها، نقدینگی لازم برای پرداخت به سهامداران واحدهای عادی از واحدهای ممتاز کسر می‌شود. با توجه به این تعریف می‌توان واحدهای ممتاز را مختص به سرمایه‌گذارانی دانست که از دیدگاه ریسک در رده بالایی قرار دارند و انتظارات کسب سود بالایی نیز دارند. واحدهای عادی مناسب اشخاصی است که از دیدگاه ریسک و بازدهی در رده معقول و کمتری قرار دارند و شرایط‌شان به‌ گونه‌ای است که علاقه‌ ندارند سرمایه‌شان به خطر بیفتد.

 

مزایای صندوق های اهرمی

مناسب افراد ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز

یکی از مزایای صندوق‌ اهرمی این است که هم سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و هم سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر می‌توانند واحدهای قابل معامله (پرریسک) صندوق‌ اهرمی و سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز می‌توانند واحدهای صدور و ابطالی (بدون ریسک) صندوق‌ اهرمی را خریداری کنند.

 

امکان کسب بازدهی مضاعف

با توجه به وجود اهرم امکان کسب بازدهی مضاعف در صورت خرید واحدهای پرریسک این صندوق وجود دارد اما فراموش نکنید که همین اهرم می‌تواند زیان شما را چند برابر کند.

سوالات متداول

صندوق اهرمی چیست؟

صندوق اهرمی نوع جدیدی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که با تقسیم دارایی‌ها در واحدهای عادی (کم‌ریسک) و ممتاز (پرریسک) امکان مدیریت ریسک پرتفوی و کسب بازدهی بالایی را فراهم می‌کند.

مزیت صندوق‌های اهرمی چیست؟

صندوق‌های اهرمی با سرمایه‌گذاری در بهترین ابزارهای مالی مانند سهام، حق‌تقدم و قراردادهای اختیار معامله، امکان کسب سود بالا در رشدهای بورس را برای واحدهای ممتاز فراهم می‌کنند. با خرید واحدهای ممتاز صندوق نارنج بدون دریافت اعتبار، به‌صورت اهرمی از رشدهای بازار بهره‌مند می‌شوید. واحدهای عادی صندوق اهرمی نارنج نیز با تضمین سود مشخصی در بازه 25 تا 30 درصدی، امکان سرمایه‌گذاری با ریسک کنترل‌شده را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

فرق واحدهای ممتاز با واحدهای عادی صندوق نارنج چیست؟

واحدهای ممتاز صندوق نارنج با توجه به ماهیت اهرمی آن‌ها، در بازار مثبت با سرعت بیشتری رشد می‌کنند؛ بنابراین بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری پرریسک و با بازدهی بالا به‌شمار می‌روند. واحدهای ممتاز از نوع قابل‌معامله (ETF) هستند و به‌راحتی می‌توانید با جستجوی نماد «نارنج» در سامانه معاملات آنلاین تمامی کارگزاری‌ها،‌ واحدهای آن را خریداری کنید. در مقابل، واحدهای عادی صندوق نارنج ماهیت بدون ریسک دارند و بازدهی سالانه 25 تا ۳۰ درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند.

چرا صندوق «نارنج» برای شما مناسب است؟

با سرمایه‌گذاری در صندوق نارنج، سود شما در رشدهای بازار با سرعت بیشتری افزایش می‌یابد و در زمان اصلاح بازار، ریسک دارایی‌تان مدیریت می‌شود؛ بنابراین صندوق اهرمی نارنج برای تمامی سرمایه‌گذاران با درجه ریسک‌پذیری کم و زیاد مناسب است. اگر به دنبال استفاده حداکثری از روز‌های مثبت بازار هستید و می‌خواهید در اصلاح‌ بازار نیز بخشی از سرمایه خود را بیمه کنید، این صندوق برای شما مناسب است.

چه‌زمان می‌توان در صندوق اهرمی نارنج سرمایه‌گذاری کرد؟

از 29 مرداد ، پذیره‌نویسی واحدهای ممتاز صندوق نارنج انجام می‌شود. این واحدها از نوع قابل‌معامله (ETF) هستند و متقاضیان می‌توانند با جستجوی نماد «نارنج» در سامانه معاملات آنلاین تمامی کارگزاری‌ها نسبت به خرید واحدها اقدام کنند.

صندوق نارنج تحت نظارت کدام نهاد است؟

همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله صندوق قابل معامله نارنج، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق نارنج نیاز به کد بورسی دارد؟

بله، اگر تاکنون نسبت به دریافت کد بورسی اقدام نکرده‌اید، می‌توانید از طریق کارگزاری‌های معتبر، کد بورسی خود را دریافت کرده و در پذیره‌نویسی صندوق اهرمی نارنج شرکت کنید.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق «نارنج» چقدر است؟

در مرحله پذیره‌نویسی حداقل میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای عادی صندوق نارنج 5 واحد معادل 500 هزار تومان است و محدودیتی هم برای خرید هر کد حقیقی یا حقوقی وجود ندارد. همچنین حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در واحدهای قابل معامله (ETF) ممتاز نارنج 500 واحد معادل 500 هزار تومان است و محدودیتی نیز برای میزان خرید واحدهای ممتاز اعلام نشده است.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در واحدهای ممتاز صندوق اهرمی نارنج چقدر است؟

واحدهای ممتاز صندوق نارنج از نوع قابل معامله در بورس (ETF) است و طبق الزام سازمان بورس و اوراق بهادار، حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری 500 هزار تومان است.

واحدهای ممتاز صندوق نارنج، مناسب کدام سرمایه‌گذاران است؟

واحدهای ممتاز صندوق نارنج به دلیل استفاده از مکانیزم اهرم مالی و امکان کسب سود بالا، مناسب افراد ریسک‌پذیری است که تمایل دارند در روندهای صعودی بازار، بیشترین بازدهی را کسب کنند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی نارنج چگونه است؟

صندوق اهرمی نارنج نوعی صندوق سهامی است که بر اساس امیدنامه و اساسنامه، موظف است حداقل 70% از دارایی‌های خود را در سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری کند.

سود واحدهای عادی صندوق نارنج چقدر است؟

واحدهای عادی این صندوق مشابه صندوق درآمد ثابت است. این واحدها بدون تقسیم سود دوره‌ای هستند و بازدهی واحدهای عادی بین 25 تا 30 درصد سالیانه تعیین شده است.

ضریب اهرم صندوق نارنج چقدر است؟

این ضریب با توجه به وضعیت بازار تنظیم خواهد شد و اگر بازار روند صعودی داشته باشد از صندوق‌های اهرمی موجود در بازار کمتر نخواهد بود. در آغاز فعالیت صندوق، آمادگی ایجاد ضریب اهرم تا 1 هم وجود دارد.

دریافت مشاوره رایگان سرمایه گذاری