صندوق در صندوق چیست؟

صندوق در صندوق چیست؟

۵ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

اگر در سرمایه‌گذاری ایده‌آل گرا هستید و می‌خواهید در این عرصه از تمامی مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید، احتمالا با خود فکر خواهید کرد هیچ راهی برای رسیدن به همچین خواسته‌ای وجود ندارد. اتفاقا برای این منظور در بازار سرمایه راه حل بسیار خوبی وجود دارد و آن هم سرمایه‌گذاری در صندوق در صندوق‌ها است. اما صندوق در صندوق چیست و چه مزیتی دارد؟ میزان ریسک این سرمایه‌گذاری چقدر است؟ در این مقاله به بررسی جامع سرمایه‌گذاری صندوق در صندوق می‌پردازیم.

صندوق در صندوق چیست؟

همان‌طور که قبلا در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته بودیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متشکل از تعداد زیادی واحد هستند که شما با خریداری این واحدها، وارد بازار مالی می‌شوید. صندوق در صندوق هم به همین شکل است اما در شکل دیگری؛ پرتفوی فرا صندوق شامل صندوق‌های دیگر است. این روش سرمایه‌گذاری را یک صندوق بزرگ در نظر بگیرید که مدیر صندوق به سراغ صندوق‌های دیگر می‌رود و از در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. به عبارت دیگر پرتفوی فراصندوق از پرتفوی صندوق‌های دیگر تشکیل می‌شود.

مدیر صندوق در صندوق که به آن در بازارهای مالی Fund Of Funds یا به اختصار FOF گفته می‌شود، باید با توجه به تجربه‌ای که دارد در بازار بهترین صندوق‌ها را شناسایی و دارایی مشتری خود را در آن سرمایه‌گذاری کند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

صندوق در صندوق چگونه کار می‌کند؟

با سرمایه‌گذاری در صندوق در صندوق‌ها به جای سرمایه‌گذاری در یک صندوق، در گروهی از صندوق‌ها با مدیریت حرفه‌ای حساب باز کرده‌اید. با این کار نه تنها ریسک را کاهش داده‌اید بلکه امکان کسب بازدهی را هم بالاتر برده‌اید. در کنار اینکه شما فقط از مزایا و خدمات یک صندوق بهره‌مند نمی‌شوید بلکه از توانمندی چندین تیم سود خواهید برد.

ساختار این صندوق‌ها به این صورت است که هر دو نوع سهم صدور ابطالی و ETF را شامل می‌شود. مدیر یا مدیران این صندوق می‌باید حداقل ۸۵ درصد دارایی سرمایه‌گذاران را در سایر صندوق‌ها سرمایه‌گذارای کند و با مابقی پول نهایتا تا ۱۵ درصد به سراغ سپرده‌های بانکی بروند. فراصندوق در بازار مالی ایران یک تعریف جدید است و با توجه به کارایی و مزیت‌هایی که دارد تعداد زیادی از آن در بورس موجود نیست.

صندوق در صندوق تمشک

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج به عنوان یک نهاد مالی به مشتریان خود خدمات مالی متنوعی می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به فراصندوق یا صندوق در صندوق تمشک اشاره کرد. صندوق تمشک در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. با سرمایه‌گذاری در تمشک این امکان برای شما فراهم است که از سود همه بازارها بهره‌مند شوید. 

پرتفوی متنوع از دیگر مزیت‌هایی است که تمشک را از سایر فراصندوق‌ها متمایز می‌کند. این تنوع باعث می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری تا میزان قابل توجهی کاهش یابد. در زمان نگارش این مقاله، حدود ۱۵ درصد پرتفوی تمشک را صندوق طلا تشکیل می‌دهد. در انتها هم لازم به ذکر است که بازدهی فراصندوق تمشک تنها با گذشت یک ماه پس از حضور در بازار سرمایه، از شاخص بورس بالاتر است. تمامی موارد گفته شده مسیر انتخاب تمشک را به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری برای شما روشن می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان، تنها کافی است شماره تماس خود را وارد کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری صندوق در صندوق

صندوق در صندوق یک شیوه سرمایه‌گذاری است که به شما امکان دسترسی به سایر صندوق‌ها را می‌دهد. به نوعی شما با این روش از مزایای یک مجموعه  سرمایه‌گذاری بهره‌مند می‌شوید. از سایر مزایای فراصندوق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

۱– تیم مدیریت حرفه‌ای: مدیران فرا صندوق‌ها دیگر به تحلیل اوراق نمی‌پردازند. مدیر فرا صندوق‌ها یک تیم حرفه‌ای دارد و خودش نیز از سابقه و تجربه کافی برخوردار است و دائما به بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

۲- اداره آسان: حضور چندین سبد سرمایه‌گذاری در یک ساختار و تشکیل یک پرتفوی یکپارچه، اداره و مدیریت دارایی را راحت‌تر می‌کند.

۳- امکان کسب بازدهی از همه بازارها: با توجه به ساختار پرتفوی صندوق در صندوق‌ها امکان کسب بازدهی از همه بازارها وجود دارد.

چگونه در فرا صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در فراصندوق‌ها هم مانند سرمایه‌گذاری در سایر صندوق‌ها است. فراصندوق‌ها در دو نوع قابل معامله یا ETF و صدور ابطالی در بورس فعالیت دارد. برای خرید صندوق در صندوق صدور و ابطالی می‌توانید به سایت آن صندوق مراجعه کنید و برای سرمایه‌گذاری در فراصندوق ETF باید از سامانه معاملات آنلاین خود اقدام به خرید آن کنید.

کلام آخر 

سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش دارایی است. اهمیت این امر در اقتصادهای تورمی مانند ایران، خود را بیشتر نشان می‌دهد. بازار سرمایه برای بهره‌مندی حداکثری افراد از مزیت‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهای متعددی را ارائه می‌دهد. یکی از جالب‌ترین این ابزارها سرمایه‌گذاری به سبک فراصندوق است. شما با فراصندوق‌ها می‌توانید از مزیت‌های تمامی صندوق‌ها بهره‌مند شوید و یک مدیریت حرفه‌ای روی دارایی خود داشته باشید. فراصندوق تمشک به عنوان یکی از اولین فراصندوق‌هایی که در بازار سرمایه حضور دارد، یک انتخاب هوشمندانه است.