انواع صندوق سرمایه‌گذاری کدامند و چه مزایایی دارند؟

انواع صندوق سرمایه‌گذاری کدامند و چه مزایایی دارند؟

۹ دقیقه زمان مطالعه
زمان انتشار :

این روزها همه به دنبال روشی هستند که بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. فرقی ندارد که میزان سرمایه شما چقدر است، حتما باید روشی را پیدا کنید که احتمال کسب سود از آن بالا باشد. یکی از روش‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری در همه‌جای دنیا، بورس است. شما می‌توانید با قرار دادن دارایی خود در بورس در بلند مدت علاوه‌بر سود، ارزش دارایی خود را حفظ کنید. برای ورود به این حوزه باید با علم و آگاهی قدم بردارید. اگر زمان کافی برای رصد بازار و آموزش‌های لازم ندارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای شما هستند. در ادامه به بررسی و توضیح این صندوق‌ها، کاربرد و مزایای آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید. ‍  

صندوق‌های سرمایه‌گذاری،‌ مسیر امن سوددهی  

اگر دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارید یا فرصت شما برای رصد بازار کافی نیست، قطعا صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری را اگر بخواهیم به زبان ساده تعریف کنیم می‌توانیم به این صورت به تفسیر آن بپردازیم؛ یک جعبه یا صندوق را درنظر بگیرید که به تعداد زیادی بخش یا واحد کوچک‌تر تقسیم بندی شده است. در این صندوق، انواع متنوعی از سهم‌ها، اوراق بهادار و … موجود است. شما می‌توانید با خرید هر مقداری از این بخش‌ها در سود دارایی این جعبه یا صندوق بسته به میزان سهمتان شریک باشید. هرچه بخش‌های بیشتری خریداری کنید، به طبع آن سهم شما در سود یا زیان بیشتر خواهد بود.

نکته قابل ذکر بعدی این است که پشت این صندوق‌ها افراد متخصصی هستند که مدیریت این صندوق‌ها و پایش لحظه به لحظه‌ بازار را بر عهده دارند. در کنار همه‌ی این‌‌ها، خوب است بدانید که این فعالیت‌ها با مجوز و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران است و همه‌چیز شفاف و قابل پیگیری است. علاوه‌بر این، تنوع در این صندوق‌ها راه سرمایه‌گذاری را برای افراد مختلف باز کرده است. فرقی ندارد که شما چه حجم از دارایی خود را می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید یا میزان ریسک‌پذیری شما چقدر است، صندوق‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد که می‌توانید به وسیله آن به صورت غیر مستقیم وارد بورس شوید. این صندوق‌ها از مزایای دیگری هم برخوردار هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.  

انواع صندوق سرمایه‌گذاری 

همان‌طور که در بالا اشاره شد، این صندوق‌ها تنوع بالایی دارند و در دسته‌بندی‌ها متنوعی قرار می‌گیرند. این تنوع به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که با توجه به دارایی و تیپ شخصیتی خود انتخاب‌های مختلفی داشته باشند. در ادامه توضیح مختصر و مفیدی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برای شما جمع‌بندی کرده‌ایم. 

صندوق درآمد ثابت 

صندوق درآمد ثابت، همان صندوق ایده‌آل برای افرادی است که چندان به دنبال ریسک نیستند. با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌توانید سود روزشمار دریافت کنید بدون آنکه هیچ ریسکی را بپذیرید. غالبا سود این صندوق‌ها از سود بانکی بیشتر است. 

صندوق سهامی 

بخش عمده‌ی دارایی شما در این صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. سود این صندوق کاملا به شرایط بازار وابسته است. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق شما باید فردی ریسک پذیر باشید و بهتر است دید بلند مدتی برای رسیدن به سود داشته باشید. 

صندوق مختلط 

همان‌طور که از نام این صندوق پیداست، صندوق مختلط، ادغامی منطقی از صندوق سهامی و درآمد ثابت است. در این صندوق دارایی شما تا حداکثر ۶۰ درصد در سهام و حداقل تا ۴۰ درصد آن در اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. به عبارت ساده‌تر این صندوق ریسک صندوق سهامی و ثبات درآمد ثابت را ندارد و چیزی بین این دو است.  

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری 

در این متن تلاش شد تا جای ممکن به سوال چرا صندوق سرمایه‌گذاری؟ پاسخ داده شود اما در ادامه به بررسی مزایای ویژه‌ی این روش سرمایه‌گذاری بپردازیم. 

سرمایه‌گذاری ساده 

شما برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، نیاز به هیچ دانشی در این زمینه ندارید و به راحتی می‌توانید با مراجعه به صندوق مورد نظر در آن سرمایه‌گذاری کنید. با این روش در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید و نیازی نیست ساعت‌ها دوره‌ی آموزشی برای ورود به بازار را مشاهده یا در کلاس‌ها مشارکت کنید. 

ریسک کمتر 

به دلیل تنوع در دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری، ریسک آن‌ها نسبت به تشکیل پرتفوی شخصی کمتر است.

نقد شوندگی بالا 

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها این امکان را به شما می‌دهد که دارایی خود را خیلی سریع نقد کنید.

شفافیت و نظارت 

مانند هر نهاد مالی دیگری، سازمان بورس اوراق بهادار، متولی و حسابرس روی عملکرد این صندوق‌ها نظارت دارد و گزارش عملکرد آن‌ها روی وب‌سایت کدال و صندوق مورد نظر قابل مشاهده است. 

حفظ ارزش سرمایه در بلند مدت  

سرمایه‌گذاری به این معنا است که شما بابت خرید کالا، اوراق و … هزینه می‌کنید که در حال حاضر ممکن است ارزش مالی چندانی نداشته باشد اما در بلند مدت به سود قابل ملاحظه‌ای خواهد رسید. از طرفی هم بنابر آمارهای اقتصادی، شاهد این بوده‌ایم که سرمایه‌گذاری بورس در ایران در بلند مدت بیشترین و بهترین بازدهی را داشته است، می‌توان گفت قرار دادن سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که حفظ ارزش دارایی شما را در بلند مدت ضمانت می‌کند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترنج 

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرده است، در حال حاضر دارای هشت نوع صندوق سرمایه‌گذاری متنوع است که شما می‌توانید با توجه به تیپ شخصیت خود و میزان سرمایه، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کرده و دارایی خود را به متخصصین ترنج بسپارید. در ادامه به معرفی این صندوق‌ها می‌پردازیم؛ 

صندوق سهامی سرو 

صندوق سرمایه‌گذاری سرو با نماد سرو، اولین محصول شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است. این صندوق از نوع سهامی و قابل معامله در بورس است و یکی از صندوق‌های شاخص در بازار سرمایه به حساب می‌آید. این صندوق از ابتدای تاسیس تاکنون، بازدهی بیشتر از ۶۰۰ درصد داشته است. سرو هم اکنون در حال مدیریت دارایی بیش از ۸ هزار میلیاردی سرمایه‌داران است. 

صندوق درآمد ثابت افران 

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت افرا نماد پایدار را با نماد افران در بورس می‌شناسید. این صندوق با سرمایه‌گذاری در اوراق درآمد ثابت، به مشتریان خود سود می‌دهد. این صندوق علاوه بر اینکه قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد، بدون نرخ شکست است و سوددهی هموار و روزشمار دارد. 

صندوق مختلط زیتون 

اگر چندان هم از ریسک کردن گریزان نیستید اما قصد ندارید به اندازه‌ی صندوق‌های سهامی درگیر آن شوید، صندوق مختلط زیتون گزینه‌ی مناسب شماست. این صندوق به لحاظ ریسک و بازده بین صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت قرار می‌گیرد.

صندوق سهامی انار 

صدوق سهامی انار برای ریسک‌پذیران گزینه‌ی هوشمندانه‌ای است. با این صندوق شما در سهام صنایع مختلف در بورس سهیم می‌شوید. این صندوق دارای سیستم فعال مدیریت ریسک است و یک ترکیب بهینه از سهام بنیادی بازار را به شما ارائه می‌دهد. 

صندوق در صندوق تمشک 

صندوق سرمایه‌گذاری تمشک از دسته صندوق‌های ETF است و به راحتی در کارگزاری‌ها قابل معامله است. شما به کمک این صندوق می‌توانید از تمامی بازارها بازدهی داشته باشید و از قابلیت نقدشوندگی بالای آن بهره ببرید. در این صندوق شما از مالیات سرمایه‌گذاری معاف خواهید بود و کارمزد معاملات نیز بسیار کم است. به عبارت ساده‌تر این صندوق سبدی از صندوق‌های دیگر است.

صندوق درآمد ثابت ترنج 

صندوق درآمد ثابت ترنج به صورت ماهانه سود صندوق را برای سرمایه‌گذاران واریز می‌کند. این صندوق از نوع صدور و ابطالی است و سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی را پرداخت می‌کند. 

صندوق بازارگردانی تاک 

هدف از ایجاد صندوق بازارگردانی تاک این است که از نوسانات شدید قیمتی جلوگیری کند. در عین حال از این صندوق برای به ارزش رساندن قیمت سهام هم استفاده می‌کنند.  

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سرو 

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سرو با رصد دقیق جامعه‌ استارتاپ‌ها به دنبال بهترین‌های این حوزه می‌گردد و روی آن دسته از استارتاپ‌هایی را که آینده‌ای روشن برایشان قابل تصور است، سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق به شما امکان دسترسی به فرصت‌های دسته اول را می‌دهد و می‌توانید راهبری استارتاپ در تمام مراحل را داشته باشید.  

چرا ترنج ؟

ترج یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرده است. این شرکت با رویکرد شناخت عمیق بازارهای بین‌المللی و بازار سرمایه ایران،‌ تحلیل بنیادی، مدیریت ریسک، انجام تحقیقات دست اول در داخل شرکت، برنامه‌ریزی بحران و فعالیت در چارچوب قوانین ضد پولشویی، توانسته است در مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت، عملکرد قابل توجهی داشته باشد. در ادامه به صورت موردی به سایر مزیت‌های شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج می‌پردازیم؛ 

 • حضور تیم جوان و با انگیزه در شرکت  
 • جایگاه خوب صندوق‌ها در بازار 
 • بازدهی عالی صندوق‌ها نسبت به رقبا 
 • تنوع بالای صندوق‌های سرمایه‌گذاری  
 • چیدمان صندوق‌ها متناسب با هر میزان ریسک پذیری 
 • ادامه مسیر پذیره نویسی برای ایجاد صندوق‌های جدید و متنوع و در نتیجه خدمات بیشتر 
 • حضور تیم متعهد و متخصص 
 • مسئولیت پذیری تیم ترنج 
 • مشاوره‌ رایگان سرمایه‌گذاری
 • پاسخ‌گویی سریع و دقیق 
 • برخورداری از تیم تحلیل تخصصی و کاربلد در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری 

کلام آخر

شاید بتوان گفت که دغدغه‌ی اصلی سرمایه‌گذاران حفظ ارزش دارایی آن‌ها در بازار تورمی است. سرمایه‌گذاراری در بازاری که بتوان به سود آن اتکا کرد و ریسک آن نیز قابل کنترل و البته نوسانات آن هم کوتاه مدت باشند. در بین تمامی بازارها و روش‌های سرمایه‌گذاری، بورس یکی از اصلی‌ترین و قابل اطمینان‌ترین بازارهای موجود در ایران و در دنیا محسوب می‌شود. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، وارد این بازار مالی شدن نیاز به دانش و زمان دارد. برای سهولت در روند سرمایه‌گذاری شما می‌توانید سرمایه‌ی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسپارید. این صندوق‌ها مزیت‌های زیادی دارند که به آن‌ها پرداختیم. در ادامه هم صندوق‌های ترنج معرفی شد که می‌تواند یک مسیر امن برای سوددهی باشد.

سوالات متداول

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و … هستند که شما می‌توانید بسته به میزان دارایی‌تان واحدهای آن را خریداری کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذرای برای چه افرادی مناسب است؟

این صندوق‌ها برای تمام کسانی که می‌خواهند در بورس سرمایه‌گذاری کنند مناسب است اما برای افرادی که زمان و دانش کافی برای تحلیل بازار مالی را ندارند گزینه‌ی هوشمندانه‌ای است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارند؟

نقدشوندگی بالا، ریسک قابل کنترل، مدیریت حرفه‌ای، شفافیت و نظارت و حفظ ارزش دارایی از مزایای مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر نظر کدام نهاد فعالیت می‌کنند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مجوز و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران فعالیت می‌کنند.