skip to Main Content
صندوق سرمایه‌‌گذاری مختلط چیست و چه مزایایی دارد؟

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست و چه مزایایی دارد؟

1401/03/25

مدت مطالعه: 6 دقیقه

برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در بورس می‌توانید به صورت مستقیم اقدام کنید و با خرید و فروش به بازدهی کسب کنید اما این تمام ماجرا نیست. اگر شما بازار را به خوبی رصد نکنید و با تحلیل‌های مختلف آشنا نباشید، قطعا سوددهی این بازار برای شما همیشگی نخواهد بود. برای رفع این مشکل شما باید به‌طور غیر مستقیم در بورس فعال باشید. به عبارت ساده‌تر یعنی باید به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروید. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارد مانند صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت، صندوق اهرمی و صندوق سرمایه‌گذاری مختلط. تلاش شده با تنوع در این صندوق‌ها، طیف وسیعی از افراد، با ریسک‌پذیری‌های متفاوت را پوشش دهند.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط از آن دسته صندوق‌هایی است که از مجموعه صندوق‌های دیگر بوجود آمده و تلاش کرده جامعه هدف بزرگتری را برای سرمایه‌گذاری پوشش دهد. در ادامه به بررسی این صندوق می‌پردازیم و مزایا و معایب را مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: صندوق سرمایه‌گذاری درآمپ ثابت چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط نوعی از صندوق سرمایه مشترک بوده که ترکیبی از سهام، اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که اگر صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت را دو سر یک طیف درنظر بگیریم، صندوق سرمایه‌گذاری مختلط بین این دو قرار دارد. 

انواع صندوق‌های مختلط

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط نیز مانند هر صندوق دیگری به دو صورت صدور و ابطالی و ETF ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای صندوق‌های مختلط صدور ابطالی به وب‌سایت خاص همان صندوق مراجعه کنید و صندوق‌های مختلط ETF هم بر روی تابلو قابل خرید و فروش هستند.

ترکیب دارایی‌ها در صندوق سرمایه‌گذاری مختلط به چه صورت است؟

این صندوق معمولا دارایی‌های خود را با نسبت ۴۰ تا ۶۰ درصد در سهام و ۴۰ تا ۶۰ درصد در ابزار با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کند.

هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام افزایش یابد، انتظار سودآوری آن بیشتر می‌شود و البته ریسک آن نیز افزایش می‌یابد. پس با سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط شما می‌توانید با پذیرش ریسک بیشتر،‌ بازدهی بالاتری هم داشته باشید در کنار اینکه با وجود بخش درآمد ثابت، کمی میزان ریسک کل را کنترل کرده‌اید.

اگر بازار سهام روند صعودی داشته باشد و در وضعیت خوبی قرار بگیرد، صندوق‌های مختلط از صندوق‌های با درآمد ثابت بازدهی بیشتری خواهند داشت.

بیشتر بخوایند: صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چیست؟

صندوق مختلط زیتون 

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج به عنوان یک نهاد مالی دارای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلفی است. از جمله این صندوق‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری مختلط زیتون است. زیتون یک صندوق سرمایه‌گذاری ETF است. زیتون به دلیل استفاده از ابزارهای نوین در سرمایه‌گذاری، بازدهی بالایی در گذشته ثبت کرده است. از دیگر مزایای این صندوق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • بازارگردان اختصاصی
  • نقدشوندگی مطلوب
  • مدیریت کارآمد
  • تیم حرفه‌ای 
  • عملکرد مناسب

مزایای صندوق‌های مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط مانند تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب صندوق‌های مختلط می‌پردازیم.

۱) بازدهی بیشتر، ریسک کمتر

همان‌طور که گفتیم صندوق مختلط یک روش غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری در بورس است؛ بنابراین امکان و ظرفیت بازدهی زیاد در آن وجود دارد. از طرفی به دلیل اینکه با نقدینگی این صندوق‌ها، در سپرده بانکی و دیگر اوراق با درآمد ثابت هم سرمایه‌گذاری می‌کنند، ریسک آن نسبت به صندوق‌های سهامی کاهش می‌یابد.

می‌توان چنین گفت که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط دو مزیت اصلی و مهم صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی را به صورت یکجا در خود دارند اما با این حال عملکرد آن‌ها متفاوت است.

۲) سود بیشتر در دوران رونق

بازدهی و سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در هنگام رونق بازار سرمایه، افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در دوره رونق، بازدهی این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.

۳) زیان کمتر در دوران رکود

یکی از مزایای بسیار مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط این است که در صورت رکود بازار سهام نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر در معرض کاهش قیمت قرار می‌گیرند. به این دلیل که سهم بیشتری از ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط می‌تواند اوراق درآمد ثابت باشد.

۴) مدیریت تخصصی

به دلیل اینکه مدیریت این صندوق‌ها توسط تیم حرفه‌ای و متخصص انجام می‌شود، ریسک سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد. بنابراین افرادی که دانش کافی در این زمینه ندارند می‌توانند از این موقعیت برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند. البته بهتر است متقاضیان شناخت کافی نسبت به مدیران و سوابق صندوق سرمایه‌گذاری مختلط مورد نظر داشته باشند.

۵) نقدشوندگی بالا

از آنجا که بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای رکن بازار گردان هستند، شما می‌توانید در زمان دلخواه سرمایه خود را بفروشید و آن را نقد کنید.

معایب صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

عدم اطلاع از قیمت آنی در صندوق‌های صدور و ابطالی

صندوق مختلط انتخابی شما اگر صدور و ابطالی باشد، قیمت لحظه‌ای آن مشخص نیست. اگر امروز قصد خرید دارید، باید صبر کنید تا قیمت پایانی امروز که برای روز بعد است مشخص شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط برای چه کسانی مناسب است؟

صندوق مختلط در بازه ریسک صندوق‌ها، دارای ریسک متوسط است به همین دلیل نه برای افراد ریسک‌پذیر و نه برای ریسک‌گریز مناسب نیست. این صندوق بهترین گزینه برای افراد میانه‌رو است. افرادی که سود بالاتر نسبت به درآمد ثابت را در کنار ریسک کمتر نسبت به صندوق سهامی می‌خواهند.

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مختلط را چگونه انتخاب کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در بهترین صندوق سرمایه‌گذاری در بازار مالی باید به عملکرد صندوق دقت کنید. نکته مهم این است که قبل از سرمایه‌گذاری حتما چند صندوق را با هم مقایسه کنید. برای اینکار بهترین روش این است که به وب‌سایت آن صندوق‌ها مراجعه کنید.

چگونه در صندوق‌های مختلط سرمایه‌گذاری کنیم؟

با توجه به اینکه این صندوق‌ها حد میانی ریسک و بازده دارند، افراد میانه‌رو بهتر می‌توانند در آن فعالیت کنند. افرادی که به دنبال سود فراوان و یا ریسک بسیار پایین هستند ممکن است نتوانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به هدف خود برسند. به صورت کلی، برای صندوق‌های صدور و ابطالی باید به وب‌سایت صندوق و برای صندوق‌های ای تی اف به سامانه معاملاتی کارگزاری خود مراجعه کنید.

کلام آخر 

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط یکی از روش‌هایی است که می‌توانید از آن برای سرمایه‌گذاری در بورس و کسب سود استفاده کنید. خوب است بدانید که صندوقی برای شما مناسب است که بتواند در نوسانات بازار کمترین ریسک و بیشترین بازدهی را برای خود به دست آورد. صندوق مختلط به عنوان یکی از ابزارهای بازار مالی سعی کرده است جامعه بیشتری از سرمایه‌داران را شامل شود. افرادی که سود بیشتری می‌خواهند اما حاضر به پذیرش ریسک به اندازه ریسک صندوق‌های سهامی نیستند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *